| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Poradnik dla firm remontowo – budowlanych: jak mobilizować kontrahentów do płacenia w terminie?

Poradnik dla firm remontowo – budowlanych: jak mobilizować kontrahentów do płacenia w terminie?

Dość często, zwłaszcza w branży remontowo – budowlanej, zdarza się, że kontrahenci nie płacą w terminie za wykonaną usługę. To z kolei utrudnia rozliczenie się z pracownikami, uregulowanie składki na ubezpieczenie społeczne itd. W niniejszym artykule ekspert opisuje metody, które pozwalają zmobilizować dłużnika do zapłaty w terminie jeszcze na etapie sporządzania umowy.

Kara umowna

Drugim sposobem zabezpieczenia wykonania zobowiązania przez kontrahenta jest kara umowna.

Art. 483 kodeksu cywilnego stanowi, że można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy (kara umowna), przy czym dłużnik nie może bez zgody wierzyciela zwolnić się z zobowiązania przez zapłatę kary umownej.

W związku z tym kara umowna nie jest instrumentem dyscyplinującym kontrahenta, który zobowiązany jest do zapłaty określonego wynagrodzenia. Klauzule przewidujące karę umowną występują w umowach zawieranych przez firmy remontowo – budowlane, jednakże są one zastrzeżone na korzyść zamawiających i mają one na celu dyscyplinowanie wykonawców do zakończenia prac w umówionym terminie.

Sporządzając umowę warto pamiętać, aby sankcje dla obu stron (dla wykonawcy – z tytułu kary umownej, natomiast dla zamawiającego – odsetki za niezapłacenie w terminie ) były zbliżone. W przeciwnym razie może dojść do przekroczenia granic swobody umów wskazanych w art. 353[1] kc. Sankcje dla obu stron umowy powinny być zbliżone, jeśli nic innego nie wynika z okoliczności danego wypadku.

Polecamy: Jak założyć firmę remontowo-budowlaną?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Darren Chong

Ekspert ds. kontaktów biznesowych z Azjatami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK