| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Poradnik dla firm remontowo – budowlanych: jak mobilizować kontrahentów do płacenia w terminie?

Poradnik dla firm remontowo – budowlanych: jak mobilizować kontrahentów do płacenia w terminie?

Dość często, zwłaszcza w branży remontowo – budowlanej, zdarza się, że kontrahenci nie płacą w terminie za wykonaną usługę. To z kolei utrudnia rozliczenie się z pracownikami, uregulowanie składki na ubezpieczenie społeczne itd. W niniejszym artykule ekspert opisuje metody, które pozwalają zmobilizować dłużnika do zapłaty w terminie jeszcze na etapie sporządzania umowy.

Z kolei paragraf 2 art. 58 stanowi, ze Nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Powstaje więc pytanie, jakie będą konsekwencje ustalenia nadmiernie wysokich odsetek? Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 30 października 1969r. Stwierdził: Postanowienia umów zastrzegające nadmierne odsetki nie stają się nieważne w całości, a jedynie co do nadwyżki korzyści majątkowych ponad granicę określoną (...).

Można więc przyjąć, że klauzula przewidująca wygórowane odsetki za zwłokę nie spowoduje nieważności umowy, ani też nie zwolni dłużnika z obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę. W takim przypadku, moim zdaniem, sąd będzie musiał ustalić wysokość odsetek w wysokości, która nie będzie sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Polecamy: Poradnik dla firm remontowo-budowlanych: ustalenie sposobu wynagrodzenia

Powstaje w związku z tym wątpliwość, kiedy odsetki są, a kiedy nie są rażąco wysokie. Niestety, nie ma jednej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Rozstrzyga o tym sąd. W uzasadnieniu do jednego z cytowanych uprzednio orzeczeń Sąd Najwyższy stwierdził, że nieważność bezwzględna umowy z powodu jej sprzeczności z zasadami współżycia społecznego istnieje z mocy prawa w zakresie ustalonym przez sąd.

Może się więc niekiedy okazać, że zastrzeżone w umowie odsetki są rażąco wygórowane tylko w pewnym zakresie, a w pozostałej części, wyższej od ich ustawowej wysokości, nie są nadmierne.

Należy pamiętać, że jeżeli odsetki zostały oznaczone jako określony procent dziennie, to sąd prawdopodobnie obliczy, jaka będzie wysokość odsetek w skali roku. W związku z tym 1 % dziennie to aż 365 % rocznie, a więc kilkanaście razy więcej niż wynoszą odsetki maksymalne za korzystanie z kapitału. Ustalenie odsetek w takiej wysokości niemal zawsze jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Taki procent jest może uzasadniony w Zimbabwe z uwagi na szalejącą tam inflację, ale nie w Polsce. Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z dnia 16 marca 2006 r. I ACa 1909/2005 stwierdził: Za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego uznać należy odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego w wysokości 2% dziennie, czyli 750% rocznie, gdy kontrahent sankcjonowany jest karą umowną w rozmiarze czterokrotnie mniejszym za niezachowanie terminu dla spełnienia świadczenia niepieniężnego.

Polecamy: Poradnik dla firm remontowo-budowlanych: prawa i obowiązki stron umowy o dzieło

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Filipczak-Zawadzka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK