| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak przebiega postępowanie rejestrowe?

Jak przebiega postępowanie rejestrowe?

Kiedy EDG-1, a kiedy RG1 lub RG-2? Eksperci analizują zasady postępowania rejestrowego krok po kroku.

EDG-1

Wpis lub zmiana wpisu w REGON przedsiębiorców będących osobami fizycznymi następuje na podstawie wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej (wniosek EDG-1), który przedsiębiorca składa w urzędzie gminy/miasta. Jest to związane z wejściem w życie ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. 2009 r. Nr 18, poz. 97) od dnia 31 marca 2009 r. Organy prowadzące ewidencję działalności gospodarczej przesyłają niezwłocznie, nie później niż w ciągu 3 dni od dnia dokonania wpisu, do właściwego urzędu statystycznego dane z wniosku EDG-1 wraz z kopią zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.

RG-1/2

Wpis lub zmiana wpisu w REGON przedsiębiorców podlegających wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego następuje na podstawie wniosku RG-1 (pierwszy wpis lub zgłoszenie zmian) lub RG-2 (skreślenie z rejestru) złożonego przez przedsiębiorcę do sądu rejestrowego. Wniosek RG przesyłany jest przez sąd rejestrowy niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni roboczych od dnia dokonania wpisu, do właściwego urzędu statystycznego wraz z odpisem postanowienia o wpisie i zaświadczeniem o dokonaniu wpisu.

Po dokonaniu wpisu do REGON Urząd Statystyczny drukuje zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON i przesyła je na wskazany przez przedsiębiorcę adres do korespondencji.

Polecamy: Kiedy nadawany jest REGON?

Przedsiębiorcy powinni zgłaszać się bezpośrednio do właściwych urzędów statystycznych tylko w przypadku, gdy:
• wniosek dotyczy zmian nieobjętych wpisem do ewidencji działalności gospodarczej, tj.: zmiana rodzaju działalności przeważającej, zmiana liczby pracujących i zatrudnionych, wpis jednostki lokalnej niepodlegającej wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej – np.: NZOZ, szkoła prowadzona przez osobę fizyczną, gospodarstwo rolne;
• wniosek dotyczy zmian nieobjętych wpisem do rejestru przedsiębiorców np.: zmiana formy własności;
• z wnioskiem o wpis do rejestru podmiotów wystąpi przedsiębiorca, który dokonał wpisu lub zmiany wpisu danych w ewidencji działalności gospodarczej/rejestrze przedsiębiorców przed dniem 31 marca 2009 r. i jednocześnie nie zgłosił tych informacji w urzędzie statystycznym do chwili wejścia w życie nowych przepisów prawnych w zakresie wpisu przedsiębiorcy w REGON;
• gdy przedsiębiorca złoży wniosek o wpis w rejestrze przedsiębiorców w formie elektronicznej, wówczas zgodnie z art. 19b ust. 1 c ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, przedsiębiorca składa wniosek o wpis w rejestrze podmiotów samodzielnie drogą elektroniczną (wniosek RG-1 lub RG-2 składany za pośrednictwem systemu e-REGON);
• gdy wniosek o wpis do rejestru podmiotów składa spółka kapitałowa w organizacji – zgodnie z brzmieniem art. 14 ust. 4 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (…) – spółka kapitałowa może podjąć działalność gospodarczą przed uzyskaniem wpisu do rejestru przedsiębiorców.
• chcą otrzymać aktualne zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON;

Wniosek powinien być złożony w urzędzie statystycznym lub jego oddziale w województwie na terenie którego:
• osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej ma siedzibę,
• osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą niepodlegająca wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej ma miejsce zamieszkania.

14 dni

Obowiązuje zasada zgłoszenia odpowiedniego wniosku w ciągu 14 dni od zaistnienia okoliczności uzasadniających wpis, zmianę lub skreślenie z rejestru.

Zmiana siedziby osoby prawnej i jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej lub zmiana miejsca zamieszkania osoby fizycznej niebędącej przedsiębiorcą podlega zgłoszeniu w urzędzie statystycznym (lub jego oddziale) właściwym ze względu na dotychczasową siedzibę lub adres zamieszkania.

Polecamy: serwis Mała firma

Źródło: eu-go.gov.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK