| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Ile można zarobić na świętach wielkanocnych, czyli jajcarski biznes

Ile można zarobić na świętach wielkanocnych, czyli jajcarski biznes

Przedświąteczny okres to żniwa dla właścicieli przemysłowych i przydomowych kurników. Rośnie popyt, a razem z nim ceny. Jeśli myślisz, że sprzedaż to rzecz prosta – mylisz się. Handel jajkami to bardzo delikatny biznes.

Jajko na dwa sposoby

Handel jajkami rok w rok ożywa dwukrotnie. Raz podczas Świąt Wielkanocnych, a ponownie… na Boże Narodzenie. Z uwagi na sprzyjającą aurę większym zainteresowaniem cieszy się okres marcowo-kwietniowy. Na ten czas przygotowują się zarówno sklepy i uliczni handlarze, którzy nie do końca respektują obowiązujące prawo. I jedni i drudzy liczą na zysk.

Mercedesa nie będzie

W przypadku bazarów oraz handlu ulicznego marże nie są stałe. Wysokość cen uzależniona jest od oferty konkurencji, która na targowiska przybywa jako pierwsza. Ile można zarobić na sztuce? To zależy od gatunku i wielkości jajek.

Na czysto wychodzi od kilku do kilkudziesięciu groszy na sztuce. W ciągu dnia, w dobrym, ruchliwym punkcie można znaleźć kupujących nawet na 200-300 jaj. – Mercedesa z tego nie ma, ale przeżyć się da – mówi Piotr Miśkiewicz, który delikatnym interesem zajmuje się od 10 lat. Żeby zająć się sprzedażą, trzeba jednak najpierw mieć towar.

Jajko na dobę?

Prędkość znoszenia jajek uzależniona jest od wielu czynników, wśród których decydujące znaczenie mają żywienie i światło. Dobrze najedzona kura w ciągu roku znosi od 200 do nawet 340 jaj. W ciągu miesiąca daje to średnio 23 jajka. 

Zielono mi

Najdroższe są jaja znoszone przez kury zielononóżki. Pomimo pieszczotliwej nazwy, hodowcom wcale nie kojarzą się z sielską atmosferą. Wręcz przeciwnie. Ze względu na specyficzne wymogi hodowlane są traktowane nie tylko jako jeden z trudniejszych gatunków w utrzymaniu, ale także samo założenie przeznaczonego dla nich kurnika wiąże się z większymi niż w pozostałych przypadkach wydatkami. Oprócz niezależności mikroklimatycznej od warunków zewnętrznych liczy się bowiem w tym przypadku także lokalizacja kurnika. Przykładowo teren powinien być suchy, gleba lekka i przepuszczalna, a poziom wód gruntowych powinien znajdować się na głębokości 1m lub więcej. Wskazane, aby całość była umiejscowiona na łagodnym stoku o skłonie południowym.

Ze względu na konieczność zapewnienia odpowiednich warunków i niemałe koszty, wyższa jest także cena jajek.

Szybciej z tymi świętami

O przedświątecznym handlu jajkami, któremu nieodzownie towarzyszą żółte kurczęta, nie zapomniały markety. W tym roku przedświąteczną sprzedaż zaczęły już pod koniec stycznia. – Wielkanocne dekoracje mieliśmy przygotowane w grudniu. W niektórych sklepach rozstawiliśmy je na początku roku – zdradza zastrzegający anonimowość pracownik jednego z największych gdańskich hipermarketów. - Prawdziwe jajeczne żniwa to jednak dopiero tygodniowy okres przedświąteczny - dodaje.

Polecamy: Jak założyć restaurację?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK