| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak starać się o środki na inwestycje - minireportaż

Jak starać się o środki na inwestycje - minireportaż

Produkcja szyb to nie taka prosta sprawa jak mogłoby się wydawać. Wyciąć, wstawić w ramy, skleić i gotowe. Tak naprawdę jest to jednak skomplikowany i złożony proces, wymagający zaawansowanej technologii, a ta kosztuje. Przeczytaj historię podkrakowskiej firmy, której udało się uzyskać unijne dofinansowanie.

Zakład Usługowy Termoszkło jest firmą rodzinną działającą na polskim rynku od 1991 roku. Od początku istnienia firma produkowała szyby okienne, wykorzystywane w budownictwie przemysłowym, biurach i branży meblarskiej. Towar chodliwy, ale dość prostej konstrukcji. Klienci stali się jednak wybredni; trzeba było poszerzyć asortyment o tzw. szyby zespolone, tj. dwuwarstwowe okna, w których obie szyby oddzielone są od siebie gazem szlachetnym, np. argonem. Wiadomo: większa szczelność, termoizolacja i w ogóle, bardziej „eko”.

Początkowo, nowe szyby firma wytwarzała w oparciu o proste urządzenia, trochę w chałupniczym stylu. Było to jednak zajęcie żmudne i czasochłonne, a zamówienia nie mogły czekać. Konieczny stał się zakup profesjonalnej aparatury: automatycznego stołu do cięcia szkła, zaginarki do ramek oraz pneumatycznej zasypywarki. Razem – ponad pół miliona zł. Tylko skąd tu wziąć pieniądze?

- Natychmiast pomyśleliśmy o pieniądzach z Unii Europejskiej. W końcu tyle się mówiło o funduszach unijnych; postanowiliśmy i my z nich skorzystać – wspomina Artur Chromniak z Termoszkła. Przerażała tylko unijna „papierologia”.

Polecamy: Jakie nabory dla przedsiębiorców w 2011r.?

Analiza, rekomendacja, wniosek

Konsultanci KSU podeszli do sprawy systemowo. Najpierw przeprowadzili audyt technologiczny, badający potencjał innowacyjny przedsiębiorstwa w branży szklarskiej. Dzięki temu określone zostały konkretne potrzeby firmy w zakresie np. usprawnienia parku maszynowego, zakupu nowych technologii czy wprowadzenia na rynek nowego produktu. A stąd był już tylko krok do opracowania rekomendacji potencjalnych, dostępnych źródeł finansowania inwestycji w rozwój firmy.

Okazało się, że całe przedsięwzięcie doskonale wpisywało się w jedno z działań Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, czyli „Bezpośrednie wsparcie inwestycji w MŚP”. Pozwalało ono na dofinansowanie zakupu środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz wdrożenie innowacyjnych produktów czy usług.

Trzeba było jednak napisać dobry „kwit”. Rezultat: wysokie miejsce wniosku firmy w rankingu i zapewnione dofinansowanie 40% kosztów.

Ciepłe wspomnienia przy „ciepłych ramkach”

W najbliższych dniach Termoszkło podpisze umowę na dofinansowanie projektu. Dzięki temu, nastąpi pełna automatyzacja procesu produkcyjnego, co w naturalny sposób przyczyni się do wzrostu przychodów. Ważne jest też to, że zakupiona zaginarka umożliwi obróbkę ramek międzyszybowych „ciepłych”, co znacząco poprawi parametry termoizolacyjne okien.

Polecamy: Unijne mikrokredyty dla najmniejszych firm

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Lech

Adwokat, ekspert w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK