| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak rozwinąć firmę informatyczną? - minireportaż

Jak rozwinąć firmę informatyczną? - minireportaż

Rozwijające się firmy często sięgają wzrokiem poza Wisłę. W momencie, w którym wrocławskim informatykom zamarzyło się wyjście z rodzimego rynku, sięgnęli po „Paszport do eksportu” w programie Innowacyjna Gospodarka. Przeczytaj jak polska firma może otworzyć się na zagranicznych klientów.

REC Solutions Sp. z o.o. świadczy usługi obejmujące wszystkie etapy cyklu życia systemu oprogramowania, rozpoczynając od wczesnych analiz wymagań oraz prototypów, a skończywszy na utrzymywaniu całego systemu. Firma zdobywała nowych klientów, otwierała oddziały w innych miastach Polski, wprowadzała nowe usługi. - Pozyskiwaliśmy klientów jedynie na rynku polskim.

Brakowało nam jednak wiedzy o sytuacji na rynkach zagranicznych oraz doświadczenia we współpracy z tamtejszymi odbiorcami – wspomina Edyta Feilhauer z REC Solutions. – Zaczęliśmy szukać więc wsparcia zewnętrznego i rozglądać się za programami unijnymi, które pozwoliłyby wyjść nam na szerokie wody – dodaje pani Edyta.

Takim unijnym narzędziem jest działanie 6.1 „Paszport do eksportu” w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Dzięki niemu małe czy średnie przedsiębiorstwo może uzyskać dofinansowanie nawet 80% kosztów opracowania planu rozwoju eksportu, a następnie połowy kosztów związanych z realizacją tego planu. Przy czym maksymalne dofinansowanie realizacji działań eksportowych nie może przekroczyć 200 tys. zł.

Polecamy: serwis Leasing

REC Solutions rozpuścił „wici”. Zgłosiła się firma doradcza, ale jej warunki były mało konkurencyjne. Ludzie z REC szukali więc dalej i wybrali najprostsze, ale najbardziej skuteczne rozwiązanie. Otóż, przy okazji przygotowywania wniosku do dofinansowanie, przedstawiciele firmy odwiedzili Punkt Konsultacyjny Krajowego Systemu Usług, prowadzony przez Wrocławską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A.

Konsultanci wytłumaczyli, jakie są zasady naboru wniosków w działaniu 6.1 PO IG, jakie dokumenty należy przygotować, jak poprawnie skonstruować biznesplan oraz wszystkie konieczne załączniki. Tak, aby cała „papierologia” była wzorcowo przygotowana, a sam wniosek nie miał żadnych problemów z dofinansowaniem.

Dofinansowanie na wniosek

REC Solutions złożył wniosek o dofinansowanie działań eksportowych w sierpniu 2009 r. i szybko otrzymał informację o zakwalifikowaniu się do otrzymania dotacji, a wkrótce potem wezwanie do podpisania umowy.

Najpierw firma opracowała więc plan rozwoju eksportu (dostała na to maksymalną kwotę, czyli 10 tys. zł), a od 2010 r. przystąpiła do jego realizacji.

- Byliśmy już na 3 targach branżowych: dwóch w Londynie i jednych w Berlinie. Tam nie tylko pokazaliśmy nasze usługi i potencjał, ale też nawiązaliśmy mnóstwo nowych kontaktów, nie do zdobycia w naszym kraju. Zaraz po targach zaczęły też napływać zamówienia nie tylko z Niemiec i Wielkiej Brytanii, ale także z Holandii i USA – mówi Edyta Feilhauer z REC Solutions. – Udało się nam rozwinąć sprzedaż na większą skalę i zatrudnić nowe osoby do firmy – dodaje.

Polecamy: Jak założyć gabinet rehabilitacji? - minireportaż

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Witkowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK