| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Obowiązki przedsiębiorcy związane z posiadanym rachunkiem bankowym - porada

Obowiązki przedsiębiorcy związane z posiadanym rachunkiem bankowym - porada

Na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca jest obowiązany do posiadania rachunku bankowego związanego z wykonywaną działalnością gospodarczą i zawiadomienia o tym fakcie właściwego urzędu skarbowego.

Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do posiadania rachunku bankowego. Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem czynności wykonywanych z wykorzystaniem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:
- stroną transakcji, z której wynika płatność jest inny przedsiębiorca
- jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro.

Należy pamiętać, że Ordynacja podatkowa wymaga od podatników, prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczych zobowiązanych do prowadzenia księgi handlowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów, dokonywania zapłat podatków w formie bezgotówkowej za pomocą np. polecenia przelewu (art.61 §1).

Obowiązek posiadania rachunku bankowego wynika także z ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr 137, poz 887 z późn. zm.)

Zgodnie z prawodawstwem płatnik składek zobowiązany jest opłacać należności z tytułu składek na :
1) ubezpieczenie społeczne;
2) ubezpieczenie zdrowotne;
3) Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (art.47 ust.4b).

Założenie rachunku bankowego wiąże się z koniecznością podpisania stosownej umowy z bankiem. Bank zażąda w tym celu od przedsiębiorcy przedstawienia oryginałów oraz sporządzenia kopii wszelkich dokumentów uzyskanych w trakcie rejestracji firmy.

Polecamy: Jak wybrać i rozliczyć lokal dla firmy?

Będą to w szczególności:
1)Wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub do rejestru przedsiębiorców;
2)REGON;
3)Decyzja o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej NIP;
4)Umowa spółki lub akt założycielski.

Do podpisania umowy będzie potrzebna także pieczątka firmowa.

Przed podpisaniem umowy przedsiębiorca powinien zapoznać się z jej treścią. W razie jakichkolwiek niejasności lub wątpliwości należy poprosić o dodatkowe wyjaśnienia pracownika banku lub prawnika.

Obecnie firmy, które mają duże obroty na rachunkach bankowych, coraz częściej decydują się na negocjacje z bankiem w celu ustalenia warunków na jakich będzie prowadzony przez bank rachunek firmowy. Wynegocjowane korzyści dla firmy mają z reguły ścisły związek ze specyfiką prowadzonej działalności.

Należy pamiętać, że odsetki od środków na rachunkach bankowych prowadzonych w związku z działalnością gospodarczą stanowią przychód z działalności gospodarczej i podlegają opodatkowaniu. Z kolei opłaty związane z prowadzeniem rachunku w przypadku podatników obliczających podatek od dochodu (przychód minus koszty jego uzyskania), mogą być zaliczone jako koszty podatkowe.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Źródła:
1) Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z dnia 6 sierpnia 2004 r.)
2) Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK