| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak wypełnić pola numer 10, 11 i 29 w EDG-1?

Jak wypełnić pola numer 10, 11 i 29 w EDG-1?

Czy w zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej w pozycji oznaczenie przedsiębiorcy EDG-1 poz. 10 można wpisać następujące sformułowanie: "Jan Kowalski - wspólnik spółki cywilnej "ETON" lub czy u dołu zaświadczenia można wprowadzić zdanie że ww. przedsiębiorca działa w formie spółki cywilnej wraz z jej nazwą?

Zgodnie z art. 432 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.)(dalej: „kc”) przedsiębiorca działa pod firmą. Firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko. Nie wyklucza to włączenia do firmy pseudonimu lub określeń wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych określeń dowolnie obranych (art. 434 kc). Firma przedsiębiorcy powinna się odróżniać dostatecznie od firm innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku.

Firma nie może wprowadzać w błąd, w szczególności co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu działalności przedsiębiorcy, miejsca działalności, źródeł zaopatrzenia (art. 433 kc).

W instrukcji wypełniania wniosku EDG-1, która zawarta jest w załączniku Nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 marca 2009 r. w sprawie wzoru wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 50, poz. 399) dla Rubryki 10 – przewidziano, iż oznaczeniem (firmą w rozumieniu Kodeksu cywilnego) osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko oraz ewentualnie inne dodatkowe określenia.

Jeżeli przedsiębiorca wykonuje działalność również w formie spółki cywilnej - dane adresowe i PKD podaje zarówno swoje, jak i określone w umowie spółki. Do Rubryki 11 należy wpisać nazwę skróconą, jeśli istnieje. Podobne uregulowania przewiduje ustawa z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681, z późn. zm.) uznając pełną i skróconą nazwę za firmę, natomiast oddziela ją od formy organizacyjno-prawnej.

Polecamy: serwis Mała firma

Rubryka 29 formularza EDG-1 przewiduje natomiast sytuację kiedy przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą. wyłącznie jako wspólnik spółki cywilnej. W obrocie dla uwidocznienia funkcjonowania spółki cywilnej służy decyzja o nadaniu NIP dla spółki oraz umowa spółki.

Reasumując oznaczenie przedsiębiorcy zawarte we wniosku o wpis nie będzie, co do zasady, nazwą spółki cywilnej ponieważ spółka nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: „s.d.g.”)(przędsiębiorcami są wyłącznie jej wspólnicy – art. 4 ust. 2 tej ustawy).

Polecamy: Czy warto zakładać własna firmę?

Źródło: eugo.gov.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Filip Barański

Prawnik, specjalista w zakresie obsługi prawnej podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK