| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Gdzie należy złożyć wniosek EDG-1?

Gdzie należy złożyć wniosek EDG-1?

Gdzie należy złożyć wniosek o Wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej? Czy ma być to Urząd Gminy/Miasta odpowiedni dla miejsca zamieszkania czy zameldowania? Jak wygląda ta sprawa z Urzędem Skarbowym, ZUS itp.?

Zgodnie z art. 7a ust. 1 w zw. z art. 7b ust. 4 i 5 ustawy – Prawo działalności gospodarczej, ewidencję działalności gospodarczej prowadzi gmina właściwa dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy, jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej.

Miejscem zamieszkania jest miejscowość, w której przebywa przedsiębiorca z zamiarem stałego pobytu, nie jest ono tożsame z miejscem zameldowania. 

Polecamy: serwis Mała firma

Przedsiębiorca powinien udać się zatem w celu rejestracji do organu ewidencyjnego właściwego ze względu na jego zamieszkanie.

Dane z wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, organ ewidencyjny niezwłocznie, nie później niż w ciągu 3 dni od dnia dokonania wpisu, przesyła do wskazanego przez przedsiębiorcę naczelnika urzędu skarbowego, właściwego urzędu statystycznego oraz właściwej jednostki terenowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wraz z kopią zaświadczenia o wpisie w ewidencji działalności gospodarczej.

Polecamy: Czy warto zakładać własna firmę?

Źródło: eugo.gov.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Filip Barański

Prawnik, specjalista w zakresie obsługi prawnej podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK