| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Czy przedsiębiorca może zmienić datę rozpoczęcia działalności gospodarczej?

Czy przedsiębiorca może zmienić datę rozpoczęcia działalności gospodarczej?

Czy przedsiębiorca może zmienić datę rozpoczęcia działalności gospodarczej tj. pierwszą datę podał np 15-11-2010, nie podjął tej działalności i w dniu dzisiejszym chce zmienić na datę 01-04-2010r.?

Zgodnie z art. 14 ust. 3 s.d.g. przedsiębiorca ma prawo we wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej określić późniejszy dzień podjęcia działalności gospodarczej niż dzień złożenia wniosku. Wpis do ewidencji działalności gospodarczej jest swoistą deklaracją (zgłoszeniem) zamierzonej przez osobę fizyczną działalności [...] (wyrok WSA w Warszawie z dnia 21.03.2006 r., sygn. VI SA/Wa 2215/05).

Według ustawy p.d.g. wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej zawiera wskazanie daty rozpoczęcia działalności gospodarczej, a przedsiębiorca jest obowiązany zgłaszać organowi ewidencyjnemu zmiany stanu faktycznego i prawnego odnoszące się do przedsiębiorcy i wykonywanej przez niego działalności gospodarczej, w zakresie danych zawartych we wniosku, powstałe po dniu dokonania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, w terminie 14 dni od dnia powstania tych zmian (art. 7b ust. 2 pkt 4 w zw. z art. 7d ust. 1 p.d.g.).

Polecamy: Czy przedsiębiorca zapłaci odszkodowanie za agresywnego ochroniarza?

Jak wynika z powyższego, dopuszczalna jest zmiana deklarowanej przez przedsiębiorcę daty rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Jednocześnie uprzejmie informuję, iż interpretacja przepisów w tym zakresie przedstawiona przez Ministerstwo Gospodarki ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest interpretacją, o której mowa w art. 10 – 10a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zarówno urząd, jak i przedsiębiorca nie mogą opierać się wprost na takiej interpretacji, bowiem nie ma ona charakteru wiążącego.

Polecamy: Czy małżonek przedsiębiorcy musi zgłosić jego śmierci w celu wykreślenia z ewidencji?

Źródło: eugo.gov.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »