| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Czy warto prowadzić działalność w domu

Czy warto prowadzić działalność w domu

Własny dom wyklucza konieczność poszukiwania kosztownego lokalu. Miejsce w centrum miasta, a może na jego obrzeżach? I tak będzie drożej niż za ścianami naszej twierdzy. Pozostają jednak zobowiązania wobec fiskusa. Jak prezentują się w odniesieniu do domu wykorzystywanego do zarządzania firmą?

Wskaż dom, wskażę Ci stawkę

Jeżeli decydujemy się na prowadzenie działalności gospodarczej we własnym domu musimy być świadomi nie tylko oszczędności wynikających z braku ponoszenia zobowiązań na rzecz wynajmującego. Trzeba liczyć się ze wzrostem wysokości podatku od nieruchomości. 

Wskaźnikiem podstawy opodatkowania budynku (ewentualnie jego części) jest powierzchnia użytkowa. Jak ją obliczyć? Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 12 stycznia 1991 r. powierzchnia użytkowa budynku lub jego części to powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych. 

Należy przy tym pamiętać, że powierzchnia pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji (wysokość w świetle od 1,40 m do 2,20 m) jest zaliczana do powierzchni użytkowej jedynie do wartości 50%. Dodatkowo jeżeli wysokość nie osiąga 1,40 m, to powierzchnia jest pomijana.

Polecamy: serwis Zakładam firmę

Stawkę ustala gmina

Stawkę podatku od nieruchomości ustala samorząd. Czyni to za pośrednictwem rady gminy w drodze uchwały. Wysokość podatku dodatkowo różnicowana jest dla nieruchomości przeznaczonych lub nie na prowadzenie działalności. Stawki odnoszące się do budynków mieszkalnych lub ich części nie mogą przekroczyć rocznie 0,65 zł/m2 powierzchni użytkowej, a dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 20,51 zł/m2 powierzchni użytkowej. 

Dodatkowo stawki, jak to w przypadku regulacji podatkowych bywa, nie są stałe i zmieniają się rok w rok. Waloryzacja następuje na podstawie wskaźników podawanych przez ministra  finansów, a dokonywana jest również w drodze uchwały rady gminy w konkretnej miejscowości.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK