| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Czy warto prowadzić działalność w domu

Czy warto prowadzić działalność w domu

Własny dom wyklucza konieczność poszukiwania kosztownego lokalu. Miejsce w centrum miasta, a może na jego obrzeżach? I tak będzie drożej niż za ścianami naszej twierdzy. Pozostają jednak zobowiązania wobec fiskusa. Jak prezentują się w odniesieniu do domu wykorzystywanego do zarządzania firmą?

Wskaż dom, wskażę Ci stawkę

Jeżeli decydujemy się na prowadzenie działalności gospodarczej we własnym domu musimy być świadomi nie tylko oszczędności wynikających z braku ponoszenia zobowiązań na rzecz wynajmującego. Trzeba liczyć się ze wzrostem wysokości podatku od nieruchomości. 

Wskaźnikiem podstawy opodatkowania budynku (ewentualnie jego części) jest powierzchnia użytkowa. Jak ją obliczyć? Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 12 stycznia 1991 r. powierzchnia użytkowa budynku lub jego części to powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych. 

Należy przy tym pamiętać, że powierzchnia pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji (wysokość w świetle od 1,40 m do 2,20 m) jest zaliczana do powierzchni użytkowej jedynie do wartości 50%. Dodatkowo jeżeli wysokość nie osiąga 1,40 m, to powierzchnia jest pomijana.

Polecamy: serwis Zakładam firmę

Stawkę ustala gmina

Stawkę podatku od nieruchomości ustala samorząd. Czyni to za pośrednictwem rady gminy w drodze uchwały. Wysokość podatku dodatkowo różnicowana jest dla nieruchomości przeznaczonych lub nie na prowadzenie działalności. Stawki odnoszące się do budynków mieszkalnych lub ich części nie mogą przekroczyć rocznie 0,65 zł/m2 powierzchni użytkowej, a dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 20,51 zł/m2 powierzchni użytkowej. 

Dodatkowo stawki, jak to w przypadku regulacji podatkowych bywa, nie są stałe i zmieniają się rok w rok. Waloryzacja następuje na podstawie wskaźników podawanych przez ministra  finansów, a dokonywana jest również w drodze uchwały rady gminy w konkretnej miejscowości.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK