| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak prowadzić działalność gospodarczą? - spółka akcyjna

Jak prowadzić działalność gospodarczą? - spółka akcyjna

Myśląc o rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej niezbędne jest dokonanie wyboru formy prawnej przyszłego przedsiębiorstwa. Czy warto zdecydować się na spółkę akcyjną?

Akcje spółki są zbywalne, dzięki czemu ich właściciele mogą się zmieniać, a przy akcjach na okaziciela, może wystąpić akcjonariusza. Akcja jest papierem wartościowym. Wobec spółki za akcjonariusza, uważa się osobę, która jest wpisana do księgi akcyjnej lub posiadacza akcji na okaziciela, z uwzględnieniem przepisów o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Likwidacja spółki akcyjnej :
1) przyczyny przewidziane w statucie;
2) uchwała walnego zgromadzenia o rozwiązaniu spółki; o przeniesieniu siedziby spółki za granicę; 3) ogłoszenie upadłości spółki;
4) decyzja organów administracji publicznej;
5) inne przyczyny przewidziane przez prawo.

Polecamy: Jak założyć działalność gospodarczą - spółka z o.o.

Rozwiązanie spółki następuje po przeprowadzeniu procesu likwidacji, otwarcie likwidacji następuje z dniem uprawomocnienia się orzeczenia o rozwiązaniu spółki przez sąd lub przyjęcia przez walne zgromadzenie uchwały o rozwiązaniu spółki. Likwidację prowadzi się pod firmą spółki ze zapisem "w likwidacji". Zachowuje ona osobowość prawną w czasie prowadzenia likwidacji.

W przypadku upadłości spółki jej rozwiązanie następuje po zakończeniu postępowania upadłościowego, z chwilą wykreślenia z rejestru. Podział majątku spółki pomiędzy akcjonariuszami następuje w stosunku do dokonanych przez każdego z akcjonariuszy wpłat na kapitał zakładowy spółki, jednak w pierwszej kolejności zaspokajani lub zabezpieczani są wierzyciele. Wniosek o wykreślenie z rejestru składa syndyk masy upadłościowej.

Podstawa prawna: 

- Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK