| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Pizza z himalajskiego szczytu - minireportaż

Pizza z himalajskiego szczytu - minireportaż

Zbigniew i Maria Siwikowie po wycofaniu się z zarządzania dużą firmą handlową, którą zresztą współtworzyli, zastanawiali się, co dalej robić w życiu. - Otwórzmy pizzerię - powiedziała pewnego wieczoru pani Maria do swojego męża. Konkurencja w ich rodzinnej Pile była ogromna, ale oferowana pizza była co najwyżej ze średniej półki. Państwo Siwik postanowili to zmienić.

Ciche marzenie

Zainteresowania kulinarne pani Marii i doświadczenie handlowe, jakie oboje z mężem posiadali, to atut, ale jednak niewystarczający. Do rozpoczęcia działalności w gastronomii potrzebny był bowiem odpowiedni kapitał. Nowemu przedsiębiorstwu bez historii bardzo trudno pozyskać fundusze. Banki nie chciały rozmawiać. Dotacje celowe z Urzędu Pracy okazały się nie do wzięcia. Państwo Siwik stracili pół roku na pokonywaniu kolejnych urzędniczych schodków.

Szczęśliwie, w grudniu 2008 r. na spotkaniu w Starostwie Powiatowym pan Zbigniew dowiedział się przy okazji o pilskim Punkcie Konsultacyjnym KSU, prowadzonym przez Wielkopolską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.

Pożyczka na capriciosę…

Krajowy System Usług to sieć ośrodków rozlokowanych na terenie całej Polski. Świadczą one usługi informacyjne, proinnowacyjne, pożyczkowe i poręczeniowe dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ośrodki KSU prowadzone są przez instytucje wsparcia biznesu (agencje, fundacje czy izby branżowe) oraz placówki naukowe, w szczególności o charakterze proinnowacyjnym. Całość koordynowana jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

- Mąż od razu przyniósł do domu wniosek – wspomina pani Maria. - Byłam zdziwiona, że jest taki prosty: żadnych zbędnych formalności! Przedstawiliśmy naszą wizję biznesu a konsultanci KSU w nią po prostu uwierzyli. Dostaliśmy przysłowiowego wiatru w żagle – dodaje.

- Państwo Siwik lokal już mieli, i to doskonale położony. Trzeba go było jednak wyremontować, zakupić wyposażenie, w tym piec do pizzy, oraz produkty żywnościowe – mówi Paweł Jodko z Funduszu Pożyczkowego KSU przy Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. – Wystąpili więc o pożyczkę, a ponieważ cała dokumentacja była bez zarzutu, szybko załatwiliśmy sprawę – dodaje Paweł Jodko.

Pożyczka była na koncie już po kilkunastu dniach i inwestycja ruszyła. Po jej zakończeniu i załatwieniu całej masy różnych pozwoleń i formalności, późnym latem 2009 r. wszystko było już gotowe. Pizzeria została otwarta pod nawiązującą do Himalajów nazwą „K2”.

Polecamy: Jak rozpocząć działalność gospodarczą spółka cywilna

… a druga – na catering

Współpraca z WARP na tym się nie zakończyła. Po kilku miesiącach potrzebna była bowiem jeszcze jedna pożyczka. Zbigniew Siwik udał się więc ponownie do Punktu Konsultacyjnego KSU, gdzie – podobnie jak poprzednio – sprawa poszła błyskawicznie. Tym razem pieniądze zostały przeznaczone na rozszerzenie działalności o usługi cateringowe.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Szlachcic

Analityk Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK