| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jakie obowiązki i ograniczenia nałożone są na przedsiębiorcę?

Jakie obowiązki i ograniczenia nałożone są na przedsiębiorcę?

Jesteś przedsiębiorcą i wydaje Ci się, że znasz swoje prawa? Sprawdź jakie obowiązki na Tobie ciążą i jakie nakładane są na Ciebie ograniczenia.

Ograniczenia w obrocie gotówkowym

W przypadku kiedy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca oraz jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro, konieczne jest rozliczenia transakcji za pośrednictwem rachunku bankowego (art. 22 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.). Kwotę 15.000 euro przeliczamy po średnim kursie walut NBP z ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego, miesiąc w którym jest transakcja.
Limit 15.000 euro odnosi się do jednorazowej transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności.

Polecamy: Jak zdobyć fundusze z UE?

Obowiązek zgłoszeniowy działalności gospodarczej osobowych spółek handlowych

Podstawowym obowiązkiem przedsiębiorcy jest uzyskanie wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Krajowy Rejestr Sądowy prowadzą w systemie informatycznym sądy rejestrowe znajdujące się w miastach będących siedzibą wojewody i obejmujące swoją właściwością obszar województwa, a składa się on z trzech oddzielnych rejestrów: rejestru przedsiębiorców (spółki prawa handlowego, spółdzielnie, przedsiębiorstwa państwowe, jednostki badawczo-rozwojowe, przedsiębiorcy zagraniczni i ich oddziały, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych i inne osoby prawne prowadzące działalność gospodarczą i podlegające wpisowi do rejestru), rejestru stowarzyszeń i innych organizacji społecznych i zawodowych, oraz rejestru dłużników niewypłacalnych. Obowiązkiem rejestracji w KRS objęte są wszystkie podmioty uczestniczące w obrocie gospodarczo-prawnym, chyba że są z tego zwolnione przez przepisy ustawy.

Przy działalności prowadzonej w formie spółki prawa handlowego należy wypełnić wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców wraz ze zgłoszeniem identyfikacyjnym/aktualizacyjnym NIP-2 z odpowiednimi załącznikami (w tym NIP-D).

Inne obowiązki przedsiębiorcy

Przedsiębiorca jest obowiązany spełniać przewidziane prawem warunki prowadzenia działalności gospodarczej, dotyczące ochrony przed zagrożeniem życia i zdrowia ludzkiego, a także inne warunki określone w przepisach budowlanych, sanitarnych, weterynaryjnych, przeciwpożarowych i przepisach dotyczących ochrony środowiska. Obowiązany jest również zapewnić, aby prace, zajęcia lub czynności w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej były wykonywane przez osoby legitymujące się odpowiednimi kwalifikacjami, jeżeli z przepisów odrębnych ustaw wynika obowiązek posiadania takich kwalifikacji.

Przedsiębiorca zobowiązany jest również w ramach prowadzonej już działalności gospodarczej do zamieszczania na towarach lub na ich opakowaniach wprowadzanych do obrotu, informacji zawierających:

  • oznaczenie przedsiębiorcy – producenta towaru i jego adres,
  • nazwę towaru,
  • inne oznaczenia i informacje wymagane na podstawie odrębnych ustaw.

Polecamy: serwis Jak założyć firmę?

Niekiedy przepisy nakładają na przedsiębiorcę obowiązek uzyskania zezwolenia lub koncesji na prowadzenie danej działalności gospodarczej.

Artykuł jest fragmentem książki Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów 2010 autorstwa Jacka Czerneckiego i Ewy Piskorz-Liskiewicz. Wydawnictwo Wszechnicapodatkowa.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ratajczak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK