| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jakie obowiązki i ograniczenia nałożone są na przedsiębiorcę?

Jakie obowiązki i ograniczenia nałożone są na przedsiębiorcę?

Jesteś przedsiębiorcą i wydaje Ci się, że znasz swoje prawa? Sprawdź jakie obowiązki na Tobie ciążą i jakie nakładane są na Ciebie ograniczenia.

Ograniczenia w obrocie gotówkowym

W przypadku kiedy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca oraz jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro, konieczne jest rozliczenia transakcji za pośrednictwem rachunku bankowego (art. 22 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.). Kwotę 15.000 euro przeliczamy po średnim kursie walut NBP z ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego, miesiąc w którym jest transakcja.
Limit 15.000 euro odnosi się do jednorazowej transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności.

Polecamy: Jak zdobyć fundusze z UE?

Obowiązek zgłoszeniowy działalności gospodarczej osobowych spółek handlowych

Podstawowym obowiązkiem przedsiębiorcy jest uzyskanie wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Krajowy Rejestr Sądowy prowadzą w systemie informatycznym sądy rejestrowe znajdujące się w miastach będących siedzibą wojewody i obejmujące swoją właściwością obszar województwa, a składa się on z trzech oddzielnych rejestrów: rejestru przedsiębiorców (spółki prawa handlowego, spółdzielnie, przedsiębiorstwa państwowe, jednostki badawczo-rozwojowe, przedsiębiorcy zagraniczni i ich oddziały, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych i inne osoby prawne prowadzące działalność gospodarczą i podlegające wpisowi do rejestru), rejestru stowarzyszeń i innych organizacji społecznych i zawodowych, oraz rejestru dłużników niewypłacalnych. Obowiązkiem rejestracji w KRS objęte są wszystkie podmioty uczestniczące w obrocie gospodarczo-prawnym, chyba że są z tego zwolnione przez przepisy ustawy.

Przy działalności prowadzonej w formie spółki prawa handlowego należy wypełnić wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców wraz ze zgłoszeniem identyfikacyjnym/aktualizacyjnym NIP-2 z odpowiednimi załącznikami (w tym NIP-D).

Inne obowiązki przedsiębiorcy

Przedsiębiorca jest obowiązany spełniać przewidziane prawem warunki prowadzenia działalności gospodarczej, dotyczące ochrony przed zagrożeniem życia i zdrowia ludzkiego, a także inne warunki określone w przepisach budowlanych, sanitarnych, weterynaryjnych, przeciwpożarowych i przepisach dotyczących ochrony środowiska. Obowiązany jest również zapewnić, aby prace, zajęcia lub czynności w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej były wykonywane przez osoby legitymujące się odpowiednimi kwalifikacjami, jeżeli z przepisów odrębnych ustaw wynika obowiązek posiadania takich kwalifikacji.

Przedsiębiorca zobowiązany jest również w ramach prowadzonej już działalności gospodarczej do zamieszczania na towarach lub na ich opakowaniach wprowadzanych do obrotu, informacji zawierających:

  • oznaczenie przedsiębiorcy – producenta towaru i jego adres,
  • nazwę towaru,
  • inne oznaczenia i informacje wymagane na podstawie odrębnych ustaw.

Polecamy: serwis Jak założyć firmę?

Niekiedy przepisy nakładają na przedsiębiorcę obowiązek uzyskania zezwolenia lub koncesji na prowadzenie danej działalności gospodarczej.

Artykuł jest fragmentem książki Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów 2010 autorstwa Jacka Czerneckiego i Ewy Piskorz-Liskiewicz. Wydawnictwo Wszechnicapodatkowa.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK