| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Kogo dotyczy obowiązek założenia rachunku bankowego?

Kogo dotyczy obowiązek założenia rachunku bankowego?

Zakładasz działalność gospodarczą? Sprawdź czy spoczywa na Tobie wymóg utworzenia rachunku bankowego. Jakie konto wybrać i po co się je zakłada? Przeczytaj.

Właściciele najmniejszych firm (mikroprzedsiębiorcy) nie muszą zakładać konta firmowego. Mogą rozliczać się w gotówce zarówno z Urzędem Skarbowym jak i z ZUS-em.

Polecamy: serwis Jak założyć własna firmę?

Do 1 stycznia 2009 r. przedsiębiorcy prowadzący podatkowe księgi przychodów i rozchodów mieli obowiązek rozliczania się za pomocą konta bankowego. Po tej dacie mikroprzedsiębiorca (w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej*)1 może płacić podatki i składki na ubezpieczenie przekazem pocztowym a podatki również gotówką. Zmiana ta wynika z ordynacji podatkowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 80, poz. 60 z późn. zm.) i ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Mikroprzedsiębiorcę w rozumieniu ustawy o swobodzie gospodarczej uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

  1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników, oraz
  2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Artykuł jest fragmentem książki Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów 2010 autorstwa Jacka Czerneckiego i Ewy Piskorz-Liskiewicz. Wydawnictwo Wszechnicapodatkowa.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK