| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Kiedy nadawany jest REGON?

Kiedy nadawany jest REGON?

Jeżeli planujesz rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej, będziesz musiał uzyskać REGON. Sprawdź jakie formalności Czekaja na Ciebie w urzędzie.

Zgłaszanie spółki cywilnej

Wniosek o wpis do ewidencji składa każdy ze wspólników osobno, jako osoba fizyczna, w urzędzie gminy właściwym dla miejsca stałego zamieszkania danej osoby – wspólnika spółki cywilnej.

Przedsiębiorcą jest bowiem każdy ze wspólników spółki cywilnej, a nie sama spółka. Wspólne zgłoszenie jako spółka obejmuje natomiast zgłoszenie do urzędu statystycznego w celu uzyskania numeru REGON, a także do urzędu skarbowego dla uzyskania numeru NIP dla spółki.

Należy pamiętać, że bez względu na to ile rodzajów działalności gospodarczej prowadzi przedsiębiorca i w ilu miejscach ją wykonuje to dokonuje tylko jednego wpisu do ewidencji w miejscu swojego zamieszkania.

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej konieczne staje się wypełnienie wniosku EDG-1, ale także dokonanie 26 zgłoszenia identyfikacyjnego/aktualizacyjnego NIP-2 wraz z załącznikiem NIP-D dotyczącego spółki bezpośrednio do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Polecamy: Jak założyć laboratorium drogowe? - minireportaż

Nazwa jedno okienko, używana przez pomysłodawców nie pojawia się w żadnej regulacji ustawowej a tylko w uzasadnieniach do projektów ustaw oraz w wypowiedziach medialnych i sugeruje rzeczywistą możliwość załatwienia wszystkich procedur związanych z utworzeniem nowego podmiotu jednorazowo, bez konieczności wizyt w kolejnych urzędach, bądź instytucjach. Co w wielu przypadkach w praktyce jest niewykonalne.

 Nadanie numeru REGON

Podmiot rozpoczynający działalność gospodarczą zobowiązany jest również do zarejestrowania się w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON) prowadzonym przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Wpis do rejestru podmiotów następuje na podstawie wniosku składanego przez podmioty na formularzu EDG-1 „Wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej”.

Podmiotom wpisanym do rejestru podmiotów jest nadawany niepowtarzalny numer identyfikacyjny REGON. Numer identyfikacyjny podmiotu skreślonego z rejestru podmiotów jest przechowywany w zbiorze historycznym i nie jest wykorzystywany do identyfikacji innego podmiotu. Numer ten pozostaje niezmieniony w czasie istnienia podmiotu i nie przechodzi na następcę prawnego. Zmiany cech podmiotu objętych wpisem do rejestru podmiotów nie powodują nadania nowego numeru identyfikacyjnego, z tym jednak wyjątkiem, że zmiana szczególnej formy prawnej podmiotu powoduje skreślenie go z rejestru podmiotów oraz ponowny wpis do rejestru podmiotów z nadaniem nowego numeru identyfikacyjnego REGON.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Udokumentowaniem wpisu do rejestru podmiotów oraz wprowadzenia zmian cech objętych wpisem jest wydane przez urząd statystyczny zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON, według ustalonego wzoru. Zaświadczenie to jest przesyłane podmiotowi pocztą, niezwłocznie po dokonaniu wpisu w rejestrze podmiotów, nie później niż w terminie 14 dni od dnia wpływu do urzędu statystycznego wniosku albo wydawane bezpośrednio podmiotowi (osoba prowadząca indywidualne gospodarstwo rolne otrzymuje, na swoje pisemne zgłoszenie, zaświadczenie o nadanym numerze identyfikacyjnym REGON).

Artykuł jest fragmentem książki Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów 2010 autorstwa Jacka Czerneckiego i Ewy Piskorz-Liskiewicz. Wydawnictwo Wszechnicapodatkowa.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wójcik

Doradca techniczny firmy Altax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK