| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jakie obowiązki wobec ZUS ma osoba fizyczna rozpoczynająca działalność gospodarczą?

Jakie obowiązki wobec ZUS ma osoba fizyczna rozpoczynająca działalność gospodarczą?

Obowiązki związane z rejestracją płatników i ubezpieczonych oraz odprowadzaniem składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą reguluje ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.).

Osoba prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek zarejestrowania płatnika składek oraz zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Zgłoszenie płatnika składek dokonuje się na formularzu ZUS ZFA. Od 31 marca 2009 roku zgłoszenia płatnika składek dokonuje ZUS na podstawie danych przekazanych przez właściwy organ ewidencyjny wynikających z wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. W związku z tym nie ma już potrzeby osobistego składania dokumentów zgłoszeniowych przez płatnika.

W przypadku, kiedy ubezpieczony nie posiada innych tytułów ubezpieczenia zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego dokonuje się na formularzu ZUS ZUA. Zgłoszenia należy dokonać w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń. W tym przypadku osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu oraz zdrowotnemu. Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne.

Zgłoszenie składa się w formie dokumentu elektronicznego z wykorzystaniem bezpiecznego podpisu lub w formie papierowej.

Polecamy: serwis Mała firma

Jeżeli osoba samodzielnie prowadzi działalność gospodarczą to informację na temat wysokości składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne wykazuje wyłącznie w deklaracji ZUS DRA. Deklaracja powinna być złożona oraz składki opłacone w terminie do 10 dnia danego miesiąca za poprzedni miesiąc. Wysokość składek za rok 2010 przedstawia poniższa tabela:

Podstawa

społeczne

Składka na ubezpieczenia społeczne

Podstawa zdrowotne

Składka zdrowotne

9%

Emerytalne 19,52%

Rentowe

6%

Chorobowe 2,45%

Wypadkowe 1,67%

1887,60 zł

368,46 zł

113,26 zł

46,25 zł

31,52 zł

2 592,46 zł

233,32 zł

Dodatkowo należy opłacić składki na fundusz Pracy w wysokości 2,45% od podstawy na ubezpieczenia społeczne. Składka ta w 2010 roku wynosi 46,25 zł.

 Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Osoby, które rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej, przez okres 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania tej działalności mogą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne na preferencyjnych zasadach pod warunkiem spełnienia dwóch warunków:

● w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziły pozarolniczej działalności,

● nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Wysokość preferencyjnych składek w 2010 roku przedstawia poniższa tabela:

podstawa

społeczne

Składka na ubezpieczenia społeczne

Podstawa zdrowotne

Składka zdrowotne

Emerytalne 19,52%

Rentowe

6%

Chorobowe 2,45%

Wypadkowe 1,67%

395,10 zł

77,12

23,71

9,68

6,60

2 592,46 zł

233,32

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK