| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak założyć sklep ze zdrową żywnością i ziołami? - minireportaż

Jak założyć sklep ze zdrową żywnością i ziołami? - minireportaż

Dom, mąż, dwójka dorastających dzieci i powracające pytanie, co dalej robić w życiu. Po kilkuletniej przerwie w pracy Agnieszka Gzieło nie chciała wracać do korporacyjnego kieratu.

Dziadkowie gospodarowali kiedyś na roli, postanowiła więc założyć sklep z ziołami i zdrową żywnością. Pieniądze na biznes uzyskała z funduszy unijnych. Nie udałoby się to bez współpracy z krakowskim ośrodkiem Krajowego Systemu Usług działającym w Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska.

„Lat 35, licencjat z Zarządzania i Marketingu, doświadczenie w firmie finansowej. Obecnie prowadzi gospodarstwo domowe, nieaktywna zawodowo” – z takim wpisem w CV trudno znaleźć dobrą pracę. Agnieszka Gzieło miała już dość bezskutecznych rozmów kwalifikacyjnych. Owszem, propozycje były: sprzedaż produktów bankowych. Miała już jednak dość rutyny i pracy po godzinach. – Dałam sobie słowo, że znajdę takie zajęcie, które pozwoli mi na wygospodarowanie dowolnego czasu dla mojej rodziny. Mógł to umożliwić tylko własny biznes. Poza tym, zawsze marzyłam o czymś tylko swoim, a nie o harówce dla innych – mówi pani Agnieszka.

Polecamy: 8 kroków do założenia własnej firmy w CEIDG

Uwierzyć w siebie

Zgłosiła się więc na warsztaty zawodowe w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie. – Nauczyłam się tam otwartości na zmiany i na ludzi. Uwierzyłam też wreszcie w siebie – wspomina. Wróciła do domu i zaczęła zastanawiać się nad własnym biznesem. Pomysłów miała wiele; każdy jednak spokojnie analizowała i odrzucała te, które nie miały szans powodzenia. – Z dzieciństwa pamiętałam wiejskie, zdrowe i smaczne jedzenie. Do tego ziołowe herbatki i napary. Dlaczego nie sprzedawać tego w wielkim mieście? W końcu nie tylko ja chcę jeść zdrowo i ekologicznie. Postanowiłam: otworzę sklep. Wybrała też nazwę: „Zielone zdrowie”.

Wiedziała, że dostępne są środki unijne i zaczęła poszukiwanie takich form dofinansowania. Najpierw trafiła do punktu informacyjnego w Nowej Hucie, a tam skierowali ją do ośrodka Krajowego Systemu Usług na Politechnice.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Decydujący kwadrans

Krajowy System Usług to sieć ośrodków rozlokowanych na terenie całej Polski. Świadczą one usługi informacyjne, proinnowacyjne, pożyczkowe i poręczeniowe dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ośrodki KSU prowadzone są przez instytucje wsparcia biznesu (agencje, fundacje czy izby branżowe) oraz placówki naukowe, w szczególności o charakterze proinnowacyjnym. Całość koordynowana jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. 

Część ośrodków wyspecjalizowanych w świadczeniu usług proinnowacyjnych skupiona jest równocześnie w Krajowej Sieci Innowacji KSU. Takim ośrodkiem jest Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej.
- Pani Agnieszka miała swój pomysł doskonale przemyślany. Trzeba go było przelać na papier, a to już nie jest takie łatwe. Ekspert oceniający wniosek o dofinansowanie ma ograniczony czas na zapoznanie się pomysłem na firmę. Musi zweryfikować realność pomysłu oraz kwalifikacje wnioskodawcy – mówi Zofia Gródek-Szostak z ośrodka KSU Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska. – Konsultacje polegały więc na udzieleniu wszelkich informacji pomocnych w przygotowaniu dokumentacji aplikacyjnej spełniającej wymogi, tak formalne, jak i merytoryczne – dodaje konsultantka KSU.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK