| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak założyć sklep ze zdrową żywnością i ziołami? - minireportaż

Jak założyć sklep ze zdrową żywnością i ziołami? - minireportaż

Dom, mąż, dwójka dorastających dzieci i powracające pytanie, co dalej robić w życiu. Po kilkuletniej przerwie w pracy Agnieszka Gzieło nie chciała wracać do korporacyjnego kieratu.

Dziadkowie gospodarowali kiedyś na roli, postanowiła więc założyć sklep z ziołami i zdrową żywnością. Pieniądze na biznes uzyskała z funduszy unijnych. Nie udałoby się to bez współpracy z krakowskim ośrodkiem Krajowego Systemu Usług działającym w Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska.

„Lat 35, licencjat z Zarządzania i Marketingu, doświadczenie w firmie finansowej. Obecnie prowadzi gospodarstwo domowe, nieaktywna zawodowo” – z takim wpisem w CV trudno znaleźć dobrą pracę. Agnieszka Gzieło miała już dość bezskutecznych rozmów kwalifikacyjnych. Owszem, propozycje były: sprzedaż produktów bankowych. Miała już jednak dość rutyny i pracy po godzinach. – Dałam sobie słowo, że znajdę takie zajęcie, które pozwoli mi na wygospodarowanie dowolnego czasu dla mojej rodziny. Mógł to umożliwić tylko własny biznes. Poza tym, zawsze marzyłam o czymś tylko swoim, a nie o harówce dla innych – mówi pani Agnieszka.

Polecamy: 8 kroków do założenia własnej firmy w CEIDG

Uwierzyć w siebie

Zgłosiła się więc na warsztaty zawodowe w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie. – Nauczyłam się tam otwartości na zmiany i na ludzi. Uwierzyłam też wreszcie w siebie – wspomina. Wróciła do domu i zaczęła zastanawiać się nad własnym biznesem. Pomysłów miała wiele; każdy jednak spokojnie analizowała i odrzucała te, które nie miały szans powodzenia. – Z dzieciństwa pamiętałam wiejskie, zdrowe i smaczne jedzenie. Do tego ziołowe herbatki i napary. Dlaczego nie sprzedawać tego w wielkim mieście? W końcu nie tylko ja chcę jeść zdrowo i ekologicznie. Postanowiłam: otworzę sklep. Wybrała też nazwę: „Zielone zdrowie”.

Wiedziała, że dostępne są środki unijne i zaczęła poszukiwanie takich form dofinansowania. Najpierw trafiła do punktu informacyjnego w Nowej Hucie, a tam skierowali ją do ośrodka Krajowego Systemu Usług na Politechnice.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Decydujący kwadrans

Krajowy System Usług to sieć ośrodków rozlokowanych na terenie całej Polski. Świadczą one usługi informacyjne, proinnowacyjne, pożyczkowe i poręczeniowe dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ośrodki KSU prowadzone są przez instytucje wsparcia biznesu (agencje, fundacje czy izby branżowe) oraz placówki naukowe, w szczególności o charakterze proinnowacyjnym. Całość koordynowana jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. 

Część ośrodków wyspecjalizowanych w świadczeniu usług proinnowacyjnych skupiona jest równocześnie w Krajowej Sieci Innowacji KSU. Takim ośrodkiem jest Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej.
- Pani Agnieszka miała swój pomysł doskonale przemyślany. Trzeba go było przelać na papier, a to już nie jest takie łatwe. Ekspert oceniający wniosek o dofinansowanie ma ograniczony czas na zapoznanie się pomysłem na firmę. Musi zweryfikować realność pomysłu oraz kwalifikacje wnioskodawcy – mówi Zofia Gródek-Szostak z ośrodka KSU Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska. – Konsultacje polegały więc na udzieleniu wszelkich informacji pomocnych w przygotowaniu dokumentacji aplikacyjnej spełniającej wymogi, tak formalne, jak i merytoryczne – dodaje konsultantka KSU.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sofath

Prekursor i lider na europejskim rynku pomp ciepła.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK