| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak prowadzić działalność gospodarczą - spółka komandytowo-akcyjna

Jak prowadzić działalność gospodarczą - spółka komandytowo-akcyjna

Jedna z form prawnych prowadzenia działalności jest spółka komandytowo-akcyjna. Zastanawiasz się nad jej założeniem? Poznaj jej wady i zalety.

Regulacje prawne dotyczące spółki komandytowo – akcyjnej unormowane są przepisami art. 125 – 150 ustawy z dnia 15 września 2000 r  - kodeks spółek handlowych (DzU nr 94, poz.1037 ze zm.).

W sprawach nieuregulowanych powyższymi przepisami do spółki komandytowo – akcyjnej stosuje się:
1) w zakresie stosunku prawnego komplementariuszy zarówno między sobą wobec wszystkich akcjonariuszy, jak i wobec osób trzecich, a także do wkładów tychże wspólników do spółki, z wyłączeniem wkładów na kapitał zakładowy – odpowiednie przepisy dotyczące spółki jawnej,
2) w pozostałych sprawach, stosuje się odpowiednie przepisy dotyczące spółki akcyjnej a w szczególności przepisy dotyczące kapitału zakładowego, wkładów akcjonariuszy, akcji, rady nadzorczej również walnego zgromadzenia.

Spółka komandytowo-akcyjna jest typem spółki osobowej, mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia ( komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Spółka posiada zarówno cechy charakterystyczne dla spółki komandytowej, jak też dla spółek akcyjnych. Firma spółki komandytowo-akcyjnej powinna zawierać nazwiska jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie "spółka komandytowo-akcyjna".

Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu "S.K.A." Jeżeli komplementariuszem jest osoba prawna, firma spółki komandytowo-akcyjnej powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) tej osoby prawnej z dodatkowym oznaczeniem "spółka komandytowo-akcyjna". Nie wyklucza to zamieszczenia nazwiska komplementariusza, który jest osobą fizyczną. Nazwisko albo firma (nazwa) akcjonariusza nie może być zamieszczane w firmie spółki. W przypadku zamieszczenia nazwiska albo firmy (nazwy) akcjonariusza w firmie spółki akcjonariusz ten odpowiada wobec osób trzecich tak jak komplementariusz. Akcjonariusz jest zobowiązany jedynie do świadczeń określonych w statucie. 

Do powstania spółki komandytowo – akcyjnej niezbędne jest podpisanie statutu, który musi mieć formę aktu notarialnego. Osoby podpisujące statut są założycielami spółki. Statut powinni podpisać co najmniej wszyscy komplementariusze.

Powstanie spółki podyktowane jest:
1) podpisaniem statutu spółki,
2) wniesieniem kapitału
3) dokonaniem wpisu do rejestru

Polecamy: serwis Mała firma

Należy zaznaczyć, że spółka komandytowo-akcyjna nie jest podatnikiem podatku dochodowego. W spółkach osobowych, podatnikami podatku dochodowego są poszczególni wspólnicy, a osiągane przez nich dochody są opodatkowane osobno u każdego wspólnika.

Każdy wspólnik, który jest osobą fizyczną zobowiązany jest do sporządzenia deklaracji PIT roczny, wskazując w niej podatek dochodowy, który jest zobowiązany zapłacić za dany rok kalendarzowy. 

Rozwiązanie spółki

Rozwiązanie spółki może nastąpić :

- z przyczyn zapisanych w statucie;
- w momencie ogłoszenia upadłości spółki;
- w momencie uchwały walnego zgromadzenia;
- z innych przyczyn przewidzianych prawem lub statutem

Ostatecznym krokiem w likwidacji spółki jest złożenie w Krajowym Rejestrze Sądowym wniosku o wykreślenie spółki. Spółka przestaje istnieć z chwilą usunięcia jej z rejestru.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych

reklama

Eksperci:

Kancelaria Kornat

Kancelaria prawna

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prowadzenie działalności w formie spółki komandytowo - akcyjnej.
Prowadzenie działalności w formie spółki komandytowo - akcyjnej.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TECE Sp. z o.o.

Producent i dystrybutor produktów w zakresie techniki sanitarnej i grzewczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »