| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak rozpocząć działalność gospodarczą? - spółka komandytowa

Jak rozpocząć działalność gospodarczą? - spółka komandytowa

Zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy? Zastanów się nad wyborem formy prawnej działalności. Sprawdź jak funkcjonuje spółka komandytowa.

Jakiekolwiek zmiany powyższych danych wspólnicy mają obowiązek zgłosić sądowi rejestrowemu.

Reprezentacja

Spółkę komandytową reprezentuje komplementariusz, można ustanowić pełnomocników lub prokurentów. Na podstawie art. 117 k.s.h. spółkę reprezentuje komplementariusz, który na mocy umowy spółki albo prawomocnego orzeczenia sądu nie został pozbawiony prawa jej reprezentowania. Sposób reprezentacji można dogodnie ukształtować w umowie spółki.

Reprezentacja przez komplementariusza może odbywać się jednoosobowo lub przez prokurenta z każdym z komplementariuszy. Należy zaznaczyć, że spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego. W spółkach osobowych, podatnikami podatku dochodowego są poszczególni wspólnicy, a osiągane przez nich dochody są opodatkowane osobno u każdego wspólnika.

Każdy wspólnik jako osoba fizyczna jest zobowiązany do sporządzenia deklaracji PIT roczny, wskazując w niej podatek dochodowy, który jest obowiązany zapłacić za dany rok kalendarzowy.

Również w spółce komandytowej komplementariuszem może być także osoba prawna , wówczas dla podatku dochodowego składa za cały rok podatkowy deklarację CIT 8.

Rozwiązanie spółki

Przy rozwiązaniu spółki komandytowej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rozwiązania spójki jawnej. Powody rozwiązania spółki to:
- przyczyny przewidziane w umowie spółki
- jednomyślna uchwała wszystkich wspólników
- ogłoszenie upadłości spółki
- śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości
- wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika
- prawomocne orzeczenie sądu

Należy podkreślić, iż śmierć komandytariusza nie stanowi przyczyny rozwiązania spółki. Ogłoszenie przez komandytariusza upadłości czy wypowiedzenie przez niego lub jego wierzyciela umowy spółki nie ma wpływu na trwałość spółki, jeśli umowa spółki tak stanowi i pozostali wspólnicy nie sprzeciwiają się temu.

Jednak należy pamiętać, że dla dalszego trwania spółki komandytowej warunkiem niezbędnym jest by pozostawał w niej przynajmniej jeden komplementariusz i co najmniej jeden komandytariusz.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych 

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK