| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak rozpocząć działalność gospodarczą - spółka partnerska

Jak rozpocząć działalność gospodarczą - spółka partnerska

Spółką partnerską jest spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Czy spółka partnerska jest skuteczną formą prowadzenia działalności gospodarczej?

Regulacje prawne dotyczące spółki partnerskiej normowane są przepisami art. 86-101 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych ( Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). W sprawach nieuregulowanych powyższymi przepisami do spółki partnerskiej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba, że ustawa stanowi inaczej.

Umowa spółki partnerskiej powinna zawierać:

  • określenie wolnego zawodu wykonywanego przez partnerów w ramach spółki,
  • przedmiot działalności spółki,
  • nazwiska i imiona partnerów, którzy ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki, w przypadku przewidzianym w art. 95 § 2,
  • w przypadku, gdy spółkę reprezentują tylko niektórzy partnerzy, nazwiska i imiona tych partnerów,
  • firmę i siedzibę spółki,
  • czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony,
  • określenie wkładów wnoszonych przez każdego partnera i ich wartość.

Firma spółki partnerskiej powinna zawierać nazwisko co najmniej jednego partnera, dodatkowe oznaczenie partner „ i partner” bądź „ i partnerzy” albo „spółka partnerska” oraz określenie wolnego zawodu wykonywanego w spółce.

Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „ sp. p”. Firmy z oznaczeniem „ i partner” bądź „ i partnerzy” albo „spółka partnerska” oraz skrótu „ sp.p” może używać tylko spółka partnerska. Spółka partnerska obligatoryjnie musi prowadzić księgi handlowe, jeżeli jej przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800 000 euro.

Polecamy: serwis Leasing

Należy zaznaczyć, że spółka partnerska nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. W spółkach osobowych, podatnikami podatku dochodowego są poszczególni wspólnicy, a osiągane przez nich dochody są opodatkowane osobno wobec każdego wspólnika. Każdy wspólnik jako osoba fizyczna jest zobowiązany rozliczyć się z podatku dochodowego. Jeśli chodzi o odpowiedzialność za zobowiązania, partner w spółce nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce, jak również za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki.

Spółka partnerska nie ma określonych wymagań kapitałowych. Oznacza to, że partnerzy nie są zobowiązani do wnoszenia wkładu pieniężnego ani rzeczowego, aby zawiązać spółkę.

Spółka partnerska działa wyłącznie w zakresie wykonywania wolnych zawodów partnerów.

Polecamy: Jak rozpocząć działalność gospodarczą - spółka cywilna

Podstawa prawna: 

Ustawa z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK