| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak rozpocząć działalność gospodarczą? - spółka jawna

Jak rozpocząć działalność gospodarczą? - spółka jawna

Rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej wymaga wyboru formy prawnej w jakiej realizowane będzie przedsięwzięcie biznesowe. Czy spółka jawna jest formą korzystną dla Twojego pomysłu na firmę?

Przepisy dotyczące tej formy prowadzenia działalności zawarte są w ustawie z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych ( DzU nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) Zgodnie z art. 22§ 1 k. s. h. spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.

Firma, stanowiąca element identyfikujący podmiot gospodarczy w przypadku omawianej spółki jawnej powinna zawierać : nazwiska lub nazwy wszystkich wspólników, kilku z nich albo przynajmniej nazwisko lub nazwę jednego z nich. Również poza posiadaniem danych wspólników, obowiązkowe jest umieszczenie dodatkowego oznaczenia „ spółka jawna” . Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „ sp.j”.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Spółka jawna jest spółką osobową posiadającą osobowość prawną czyli może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, a także pozywać i być pozywana. W art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej ( DzU nr 281, poz. 2777 ze zm.) jest zapisane – przedsiębiorcą jest jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa nadaje osobowość prawną.

Spółka jawna jest osobową spółką handlową i praktycznie stanowi odpowiednik spółki cywilnej. Zasadnicza różnica to subsydiarna odpowiedzialność wspólnika i obowiązek wskazania w nazwie co najmniej nazwiska ( firmy) jednego ze wspólników.

Subsydiarna odpowiedzialność, o której mowa w art. 31 k.s.h., charakteryzuje się tym, że wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika w przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna.

Solidarność wspólników i spółki oznacza natomiast sytuacje w których wierzyciel może egzekwować swoją należność w dowolnej proporcji od każdego z dłużników, tylko niektórych z nich, bądź jednego – wedle własnego wyboru, a zaspokojenie wierzyciela przez jednego z dłużników zwalnia pozostałych dłużników z obowiązku zapłaty. 

Polecamy: Jak rozpocząć działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej

W tym ostatnim przypadku wzajemne rozliczenie pomiędzy dłużnikami określa ich wzajemna umowa, a jeśli jej brak, dłużnik, który spełnił świadczenie może żądać od pozostałych dłużników zwrotu w częściach równych. Solidarność wyznacza zatem sposób, w jaki wierzyciel może dochodzić zaspokojenia, a subsydiarność moment, od którego uaktywnia się odpowiedzialność wspólników.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK