| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak rozpocząć działalność gospodarczą? - spółka jawna

Jak rozpocząć działalność gospodarczą? - spółka jawna

Rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej wymaga wyboru formy prawnej w jakiej realizowane będzie przedsięwzięcie biznesowe. Czy spółka jawna jest formą korzystną dla Twojego pomysłu na firmę?

Przepisy dotyczące tej formy prowadzenia działalności zawarte są w ustawie z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych ( DzU nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) Zgodnie z art. 22§ 1 k. s. h. spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.

Firma, stanowiąca element identyfikujący podmiot gospodarczy w przypadku omawianej spółki jawnej powinna zawierać : nazwiska lub nazwy wszystkich wspólników, kilku z nich albo przynajmniej nazwisko lub nazwę jednego z nich. Również poza posiadaniem danych wspólników, obowiązkowe jest umieszczenie dodatkowego oznaczenia „ spółka jawna” . Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „ sp.j”.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Spółka jawna jest spółką osobową posiadającą osobowość prawną czyli może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, a także pozywać i być pozywana. W art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej ( DzU nr 281, poz. 2777 ze zm.) jest zapisane – przedsiębiorcą jest jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa nadaje osobowość prawną.

Spółka jawna jest osobową spółką handlową i praktycznie stanowi odpowiednik spółki cywilnej. Zasadnicza różnica to subsydiarna odpowiedzialność wspólnika i obowiązek wskazania w nazwie co najmniej nazwiska ( firmy) jednego ze wspólników.

Subsydiarna odpowiedzialność, o której mowa w art. 31 k.s.h., charakteryzuje się tym, że wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika w przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna.

Solidarność wspólników i spółki oznacza natomiast sytuacje w których wierzyciel może egzekwować swoją należność w dowolnej proporcji od każdego z dłużników, tylko niektórych z nich, bądź jednego – wedle własnego wyboru, a zaspokojenie wierzyciela przez jednego z dłużników zwalnia pozostałych dłużników z obowiązku zapłaty. 

Polecamy: Jak rozpocząć działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej

W tym ostatnim przypadku wzajemne rozliczenie pomiędzy dłużnikami określa ich wzajemna umowa, a jeśli jej brak, dłużnik, który spełnił świadczenie może żądać od pozostałych dłużników zwrotu w częściach równych. Solidarność wyznacza zatem sposób, w jaki wierzyciel może dochodzić zaspokojenia, a subsydiarność moment, od którego uaktywnia się odpowiedzialność wspólników.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Rzeszotarski

Business Development Manager & UC Specialist, Jabra

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »