| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak rozpocząć działalność gospodarczą - indywidualna działalność gospodarcza

Jak rozpocząć działalność gospodarczą - indywidualna działalność gospodarcza

Mówiąc o działalności gospodarczej w postaci przedsiębiorstwa jednoosobowego, mamy na myśli przedsiębiorstwo jednego właściciela będącego osobą fizyczną - niezależnie od liczby pracowników, których w nim zatrudnia.

Podstawę prawną tworzenia i funkcjonowania przedsiębiorstw jednoosobowych w Polsce stanowi ustawa o swobodzie działalności gospodarczej oraz przepisy Kodeksu cywilnego z dnia 24 kwietnia 1964 (poza częścią dotyczącą spółek).

Zgodnie z art.11 k.c. pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletniości. Zdolnością prawną jest możliwość nabywania praw i zaciąganie zobowiązań. Każda osoba, która nie została ubezwłasnowolniona lub w stosunku do której nie orzeczono sądownie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, może założyć i prowadzić działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 43 p.4 k.c. ustawodawca zatwierdził regułę, że firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko. 

Polecamy: Jak wynająć powierzchnię komercyjną

Założenie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną nie jest uwarunkowane skomplikowaną procedurą. Przy tej formie działalności gospodarczej jest możliwość dokonania wyboru formy opodatkowania ze wszystkich dopuszczalnych form, a jedynym ogranicznikiem dokonania wyboru jest charakter i rodzaj wybranej działalności i ewentualne jej przyporządkowanie do określonej w przepisach formy opodatkowania.

Przedsiębiorstwo jednoosobowe jest prowadzone i reprezentowane przez właściciela, tj. przedsiębiorcę, odpowiadającego w sposób wyłączny i bez ograniczeń za wszelkie zobowiązania swojej firmy zarówno majątkiem przedsiębiorstwa, jak i majątkiem osobistym. Pełnej osobistej odpowiedzialności za działalność przedsiębiorstwa towarzyszy pełnia kompetencji decyzyjnych przedsiębiorcy.

Przedsiębiorstwa jednoosobowe tworzą z reguły najliczniejszą grupę firm, działają głównie w takich dziedzinach, jak handel, usługi, rolnictwo czy drobna produkcja i stanowią zarówno trwały element struktury gospodarki, jak też często, jedynie pierwszą formę działalności gospodarczej, podlegającą w późniejszym okresie wielu przekształceniom.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Podstawa prawna :

1. Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej
2. Ustawa z dnia 19 listopada 1999 r. – Prawo działalności gospodarczej
3. Ustawa z dnia 24 kwietnia 1964 – kodeks cywilny

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »