| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Najem powierzchni komercyjnych od dewelopera – porada

Najem powierzchni komercyjnych od dewelopera – porada

Korzystne dla dewelopera i często konieczne z uwagi na stanowisko kredytodawców jest podpisywanie tzw. umów przednajmu, tj. umów najmu powierzchni w obiektach, których wykonanie nie zostało ukończona lub jest na etapie planowania.

Dla najemcy jest to szansa do negocjowania niższego czynszu, jednak kosztem wyższego ryzyka w porównaniu do najmu powierzchni w budynkach, które zostały już wybudowane i oddane. Dlatego w tym wypadku należy zwrócić szczególną uwagę na treść podpisywanych umów.

Wraz z powrotem warunków rynkowych dotyczących najmu przestrzeni biurowych oraz handlowych możemy spodziewać rozpoczęcia nowych przedsięwzięć dotyczących nieruchomości komercyjnych, a także kontynuowania inwestycji zawieszonych w związku z trudnościami uzyskania środków finansowych lub znalezienia użytkowników. Warto pamiętać i zwracać szczególna uwagę na dwie istotne kwestie:

  • termin przekazania lokalu
  • powierzchnię użytkową lokalu

Polecamy: Jak założyć własna firmę

Terminy przekazania lokalu

W przypadku najmu powierzchni komercyjnych (a zwłaszcza handlowych) każdy dzień zaległości przez dewelopera w zakończeniu inwestycji powoduje utratę środków najemcy.

Dlatego w jego interesie jest sprecyzowanie w umowie terminu oddania lokalu do użytku – np. przez wskazanie konkretnej daty – oraz ustalenie wysokości kary za każdy dzień opóźnienia.

Chociaż praktyka pokazuje, że kary umowne nie są tak wysokie, by rekompensować przedsiębiorcy straty spowodowane opóźnieniem inwestycji, jednak będą mobilizowały dewelopera do trzymania się wcześniej ustalonych terminów. Warto też ustalić z wynajmującym możliwość odstąpienia od umowy, w przypadku gdy wystąpią opóźnienia w ukończeniu lokalu przez co nie możliwe stanie się oddanie w terminie.

Polecam: serwis Leasing

Powierzchnia użytkowa lokalu

W przypadku, gdy z chwilą podpisywania umowy, budowa nie została zakończona lub jest na etapie projektowania, może pojawić się sytuacja, w której rzeczywista powierzchnia lokalu, ustalona na podstawie pomiarów powykonawczych, często różni się od planowanej. Może to bezpośrednio wpływać na wysokość czynszu lub opłacalność najmu, jeśli mimo zmniejszonego lokalu czynsz pozostanie na takim samym poziomie. Obniżenie powierzchni rzeczywistej może spowodować także ograniczenie przydatności lokalu.

Dlatego też należy wprowadzenić do umowy zarówno czytelnych norm pomiaru powierzchni, jak i stosownych zapisów odnoszących się do możliwości zmiany kwoty czynszu lub nawet odstąpienia od umowy.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK