| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Mity o zakładaniu własnej firmy

Mity o zakładaniu własnej firmy

Powszechnie występujące stereotypy na temat zakładania własnej firmy mogą zniechęcić potencjalnych przedsiębiorców do planowanego biznesu. Niesłusznie. Dlatego przedstawiamy zestawienie najpopularniejszych mitów na temat prowadzenia biznesu, koncentrując się na jednoosobowej firmie.

Założenie własnej działalności gospodarczej jest zawsze skomplikowane

MIT. Wbrew popularnemu przekonaniu, nie wymaga to dużo zachodu – obecnie, w większości przypadków wystarczy wypełnienie dwóch formularzy tj. wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej oraz zgłoszenia do ZUS …i już - możemy działać.

Porównaj: Fakty i mity oprowadzeniu własnej firmy

Prowadząc działalność płacimy takie same podatki jak osoby fizyczne, bo taka firma nie ma osobowości prawnej

MIT. Prowadząc firmę masz możliwość wyboru optymalnej formy opodatkowania. Może to być podatek wg. skali podatkowej (18 i 32 proc), podatek liniowy (19 proc.), ryczałt albo tzw. karta podatkowa. Na działalności możesz również zoptymalizować wysokość składek na ZUS - przez dwa lata od daty rozpoczęcia działalności będziesz płacić składki obniżone (ok. 350 zł).

Założenie i prowadzenie działalności gospodarczej jest drogie

MIT. Samo założenie firmy jest z reguły bezpłatne. Same koszty prowadzenia działalności też nie są bardzo wysokie: trzeba płacić ZUS (wspomniane 350 zł), warto wynająć księgową (od 100 zł lub mniej, jeśli jest to księgowość internetowa), biuro prawdopodobnie na początek zlokalizujemy w mieszkaniu, więc będzie to 0 zł (a nawet oszczędności, gdy wrzucamy część kosztów eksploatacji i czynszu w koszty). Zestawienie to może oczywiście ulec wydłużeniu w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Świadczenie usług jest co do zasady tańsze niż produkcja towarów.

Zobacz: Jak założyć własną firmę

Autor: Piotr Chmielewski

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK