| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak pozyskać Anioła Biznesu?

Jak pozyskać Anioła Biznesu?

W Polsce funkcjonuje wiele sieci Aniołów Biznesu, czy prywatnych inwestorów, którzy dążą do wsparcia wybranych pomysłów biznesowych w początkowej fazie ich działalności (tzw. start – up).

Dodatkowym kryterium jest racjonalność założeń przyjętych w Biznesplanie. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez European Business Angels Network (http://www.eban.org), najbardziej preferowanymi branżami są: ICT/Internet/Telekomunikacja (68%), Energetyka/Ochrona Środowiska (56%). Na dalszych miejscach są: Softwere/Mulitimedia (41%) i Produkcja (35%). 

Finansowanie projektów odbywa się na drodze objęcia udziałów (lub akcji) przez Anioła Biznesu, zazwyczaj jest to pakiet mniejszościowy, zależnie od wielkości kwoty inwestycji albo etapu rozwoju przedsięwzięcia.

Zyski, które oczekują inwestor wchodzący do firmy, są często niewielkie. W początkowych fazach skupia się na budowaniu wartości firmy tak by po kilku latach (od 3 do 5 lat) sprzedać swoje udziały i wówczas osiągnąć wysoki zysk z inwestycji. Anioł Biznesu, zanim zdecyduje się na transakcję, przeprowadza szczegółowe badanie przedsięwzięcia a sieci Aniołów Biznesu pobierają standardowo opłatę w formie opłaty od sukcesu w zakresie pozyskania finansowania dla zainteresowanych firm.

W Polsce działa kilka sieci Aniołów Biznesu, m.in. Amber, Lewiatan Business Angles. Każdy z tych podmiotów realizuje projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Obydwa projekty są współfinansowane ze środków w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007 – 2013, w ramach Priorytetu 3 – Kapitał dla innowacji, Działanie 3.3 – Tworzenie systemu ułatwiającego inwestowanie w MŚP.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Goska

Radca prawny, prawnik zarządzający Kancelarii Radców Prawnych Goska&Gortat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »