Wybierz branżę i znajdź firmę odpowiadającą Twoim potrzebom.
szukana fraza 
 
 
Strona 1 z 10 

Spółka jawna

Spółka jawna jest najprostszą konstrukcyjnie spółką prawa handlowego. Nawet jej definicja kodeksowa jest lakoniczna: „Spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową”.

Cechy spółki jawnej.
Cechy spółki jawnej.

Dla kogo spółka jawna

Można przyjąć, iż spóła jawna jest wśród spółek prawa handlowego (regulowanych w ksh) odpowiednikiem spółki cywilnej. Bardzo podobna struktura i sposób reprezentacji oraz prowadzenia jej spraw sprawia, iż jest przewidziana (docelowo) dla tego samego odbiorcy. W ramach spółki jawnej powinno się (choć formalnie nie ma tu żadnych ograniczeń) – prowadzić niewielkie przedsiębiorstwo i działalność gospodarczą, która nie narazi wspólników na dużą odpowiedzialność.

Podobnie jak w spółce cywilnej (choć z pewnymi ograniczeniami opisanymi w dalszej części artykułu) wspólnicy spółki jawnej ponoszą odpowiedzialność za jej zobowiązania całym swoim majątkiem- stąd zaciąganie przez spółkę dużych zobowiązań może się okazać ryzykowne.

Spółka jawna nie posiada również organów, a jej wewnętrzne funkcjonowanie w znacznej mierze opiera się na wzajemnym porozumieniu i zaufaniu wspólników- ewentualne konflikty mogą w łatwy sposób sparaliżować pracę spółki.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

W odróżnieniu jednak od spółki cywilnej, spółka jawna ma podmiotowość prawną – jest więc, na gruncie prawa cywilnego, oddzielnym od wspólników podmiotem prawa- nie ma jednak osobowości prawnej (ta jest zarezerwowana dla spółek kapitałowych).

Spółka jawna jest jednym z podmiotów zwanych „ułomnymi osobami prawnymi” – kodeksowo zwanych jednostkami organizacyjnymi nie posiadającymi osobowości prawnej, którym ustawa nadała zdolność prawną. Oznacza to, że spółka może posiadać własny majątek (odrębny od majątku wspólników), zaciągać zobowiązania we własnym imieniu, pozywać i być pozywaną. Wkłady wnoszone przez wspólników stają się własnością spółki – podobnie jak rzeczy i prawa nabyte w trakcie jej funkcjonowania – inaczej niż ma to miejsce w spółce cywilnej – nie powstaje współwłasność pomiędzy wspólnikami.

Liczba komentarzy:
dodano: 2012-07-24 15:29 przez:ewa
chciala bym zalożyć spółkę jawna ze wspólnikami ale nie wiemy czy każdy z nas musi mieć działalność gospodarczą do rozliczania sie z podatku dochodowego.
kazda instytucja skarbowa a takze urzad miasta mowi inaczej.
dziekuje za odpowiedzi
dodano: 2011-07-18 23:22 przez:ja
ile czasu mają wspólnicy od momentu wpisania spółki do KRS na wizytę w US, GUS i ZUS?
dodano: 2011-03-03 11:07 przez:gość
Autor napisał:

"Spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową”.

Jak wszystko sporządzone przez naszego ustawodawcę!
dodano: 2011-01-13 09:08 przez:gość
W spółce jawnej wymagany kapitał zakładowy to co najmniej wkład niematerialny (np. wiedza know-how).
dodano: 2011-01-12 14:11 przez:Marcin
jaki kapitał założycielski musi posiadać spółka jawna?
Zamów darmowy newsletter

Niezbędnik »

Składki ZUS przedsiębiorcówBaza urzędów gmin
Kalkulator milioneraLeasing a kredyt

Społeczność

Ekspert Infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości
ZOSTAŃ NASZYM EKSPERTEM