| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Gospodarstwo agroturystyczne > Jak rozliczyć dochody uzyskiwane z agroturystyki?

Jak rozliczyć dochody uzyskiwane z agroturystyki?

Coraz częściej osoby fizyczne prowadzące gospodarstwa rolne decydują się na adaptację pomieszczeń na pokoje z łazienkami, które następnie wynajem ich turystom. Wątpliwości często budzi sposób opodatkowania takiego przychodu. Czy nadal jest to działalność rolnicza?

Działalność agroturystyczna rolników nie jest działalnością rolniczą o której mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej dalej updof), a zwykła działalnością gospodarczą. Oznacza to, że podlega ona pod przepisy updof.

Jednakże w myśl art. 21 ust.1 pkt 43 updof wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.

Zatem, aby skorzystać z tego zwolnienia, łącznie należy spełnić wszystkie wymienione w tym przepisie warunki:
• świadczone usługi dotyczą wynajmu pokoi oraz wyżywienia turystów;
• wynajem pokoi prowadzą osoby prowadzące gospodarstwo rolne;
• budynki, w których są wynajmowane pokoje, muszą znajdować się na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym oraz muszą być budynkami mieszkalnymi;
• osoba wynajmująca pokój musi przebywać na wypoczynku;
• liczba wynajmowanych pokoi nie może przekraczać pięciu (nie ważne, ilu osobowe są pokoje).

W przypadku zaadoptowania pokoi na cele mieszkalne w budynku gospodarczym na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym, nie będzie można skorzystać ze zwolnienia podatkowego. Podobna sytuacja jest w przypadku, gdy budynki mieszkalne nie wchodzą w skład gospodarstwa rolnego, a także wynajmowanie pola namiotowego czy dla przyczep kempingowych lub gdy to gospodarstwo mieści się na terenie gminy miejskiej a nie wiejskiej.

Polecamy: Gospodarstwo agroturystyczne - finansowanie

Ponadto ważnym jest, że wszelkie dodatkowe usługi świadczone w celu urozmaicenia pobytu turystom takie jak np. ogniska, kuligi, należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jeśli natomiast liczba pokoi przekracza 5 sztuk, podatnicy mają tutaj do wyboru kilka form opodatkowania:
• karta podatkowa
• ryczałt ewidencjonowany
• zasady ogólne (skala podatkowa lub podatek liniowy)

Usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi i domków turystycznych z możliwością wydawania posiłków, o ile łączna liczba pokoi wraz z domkami turystycznymi nie przekracza 12 mogą być opodatkowane w formie karty podatkowej. Dodatkowym warunkiem jest fakt, że liczba zatrudnionych pracowników lub pełnoletnich członków rodziny (w tym współmałżonka) nie przekroczyć dwóch osób. Wysokość podatku określa tutaj naczelnik urzędu skarbowego w drodze decyzji. Podatnicy nie muszą prowadzić ksiąg podatkowych. Do 31 stycznia następującego po roku podatkowym muszą złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PIT-16A.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK