REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozliczyć dochody uzyskiwane z agroturystyki?

Katarzyna Pawłowska
Katarzyna Pawłowska
Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)
Compertus
Jak rozliczyć dochody uzyskiwane z agroturystyki?
Jak rozliczyć dochody uzyskiwane z agroturystyki?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Coraz częściej osoby fizyczne prowadzące gospodarstwa rolne decydują się na adaptację pomieszczeń na pokoje z łazienkami, które następnie wynajem ich turystom. Wątpliwości często budzi sposób opodatkowania takiego przychodu. Czy nadal jest to działalność rolnicza?

Działalność agroturystyczna rolników nie jest działalnością rolniczą o której mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej dalej updof), a zwykła działalnością gospodarczą. Oznacza to, że podlega ona pod przepisy updof.

REKLAMA

REKLAMA

Jednakże w myśl art. 21 ust.1 pkt 43 updof wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.

Zatem, aby skorzystać z tego zwolnienia, łącznie należy spełnić wszystkie wymienione w tym przepisie warunki:
• świadczone usługi dotyczą wynajmu pokoi oraz wyżywienia turystów;
• wynajem pokoi prowadzą osoby prowadzące gospodarstwo rolne;
• budynki, w których są wynajmowane pokoje, muszą znajdować się na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym oraz muszą być budynkami mieszkalnymi;
• osoba wynajmująca pokój musi przebywać na wypoczynku;
• liczba wynajmowanych pokoi nie może przekraczać pięciu (nie ważne, ilu osobowe są pokoje).

W przypadku zaadoptowania pokoi na cele mieszkalne w budynku gospodarczym na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym, nie będzie można skorzystać ze zwolnienia podatkowego. Podobna sytuacja jest w przypadku, gdy budynki mieszkalne nie wchodzą w skład gospodarstwa rolnego, a także wynajmowanie pola namiotowego czy dla przyczep kempingowych lub gdy to gospodarstwo mieści się na terenie gminy miejskiej a nie wiejskiej.

Polecamy: Gospodarstwo agroturystyczne - finansowanie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto ważnym jest, że wszelkie dodatkowe usługi świadczone w celu urozmaicenia pobytu turystom takie jak np. ogniska, kuligi, należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jeśli natomiast liczba pokoi przekracza 5 sztuk, podatnicy mają tutaj do wyboru kilka form opodatkowania:
• karta podatkowa
• ryczałt ewidencjonowany
• zasady ogólne (skala podatkowa lub podatek liniowy)

REKLAMA

Usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi i domków turystycznych z możliwością wydawania posiłków, o ile łączna liczba pokoi wraz z domkami turystycznymi nie przekracza 12 mogą być opodatkowane w formie karty podatkowej. Dodatkowym warunkiem jest fakt, że liczba zatrudnionych pracowników lub pełnoletnich członków rodziny (w tym współmałżonka) nie przekroczyć dwóch osób. Wysokość podatku określa tutaj naczelnik urzędu skarbowego w drodze decyzji. Podatnicy nie muszą prowadzić ksiąg podatkowych. Do 31 stycznia następującego po roku podatkowym muszą złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PIT-16A.

Ryczałt ewidencjonowany od usług związanych z zakwaterowaniem (PKWIU dział 55) wynosi 17%. W przypadku wyboru tej formy opodatkowania trzeba zaprowadzić ewidencję przychodów, wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych a także ewidencję wyposażenia. Zryczałtowany podatek oblicza się na podstawie osiągniętego przychodu a następnie umniejsza o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej przez podatnika, o której mowa w art. 27b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podatnicy oraz spółki, których wspólnicy są opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, są obowiązani posiadać i przechowywać dowody zakupu towarów, prowadzić wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ewidencję wyposażenia oraz, odrębnie za każdy rok podatkowy, ewidencję przychodów, zwaną dalej „ewidencją”. Zeznanie roczne składa się na formularzu PIT-28 w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku podatkowego.

Wybranie opodatkowania na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub podatku liniowego wiąże się z obowiązkiem zaprowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Podatek jest płatny od uzyskanego dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania. Konieczne może być także zaprowadzenie ewidencji wyposażenia czy ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Stawka podatku będzie uzależniona od wybranej formy podatkowej i może być stała (podatek liniowy) bądź uzależniona od wysokości uzyskanych dochodów (progresja podatkowa). Zeznanie roczne składa się na formularzu PIT-36 lub PIT-37L do końca kwietnia następnego roku podatkowego.

Polecamy: Gospodarstwo agroturystyczne - Biznes plan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA