REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć gabinet lekarski, czyli prywatna praktyka lekarska – pomysł

Milewski Marcin
Jak założyć gabinet lekarski?
Jak założyć gabinet lekarski?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gabinet lekarski (indywidualna praktyka lekarska) jest jednym z tych pomysłów na własny biznes, który nie tylko jest zarezerwowany dla nielicznych, ale łączy się też z nieprzerwanym popytem na rynku. Jak założyć gabinet lekarski, czyli prywatną praktykę lekarską?

Według klasyfikacji ICD-10 na świecie wyróżnia się ponad 12 tysięcy kategorii chorób. Na samą grypę w Polsce rocznie choruje około 20 proc. populacji. Nie wspominając o innych  dolegliwościach i potrzebach skorzystania z pomocy i porad lekarza. Biorąc pod uwagę zjawiska migracji leczniczej pacjentów z Niemiec do zachodnich województw Polski oraz sytuację w publicznej służbie zdrowia można być pewnym, że popyt na usługi na rynku prywatnej opieki medycznej nie jest zagrożony.

REKLAMA

Prywatna służba zdrowia

REKLAMA

Statystyki wskazują, że ponad 1,5 mln Polaków posiada w portfelu karty uprawniające do korzystania z usług prywatnych gabinetów lekarskich w ramach płatnych abonamentów medycznych. Eksperci prognozują nawet pięciokrotny wzrost tej liczby w ciągu dekady.

Już w 2008 r. polski rynek prywatnej opieki medycznej osiągnął wartość 26 mld zł. To o 13% więcej niż w 2007 r. Kolejne lata to ponowne wzrosty - wynika z raportu firmy PMR. W całej Europie Środkowo-Wschodniej wartość ma osiągnąć 24 mld euro w 2012 r.

Polecamy: Jak założyć gabinet lekarski?

Ile wydajemy na leczenie

Eksperci szacują, że Polacy wydają rocznie ponad 12 miliardów złotych na prywatne wizyty lekarskie oraz ponad 15 miliardów na leki bez recepty i suplementy diety.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z pomocy jakich lekarzy Polacy korzystają najczęściej? Prym wiodą takie specjalności jak internista, pediatra, ginekolog, okulista, chirurg oraz laryngolog.

NFZ leczy, ale po miesiącach

REKLAMA

Jednym z najczęściej czytanych artykułów na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia jest tekst o przewrotnym tytule „Listy oczekujących na świadczenia opieki zdrowotnej”. O tym, jak długo trzeba czekać na pomoc niezbędną w procesie leczenia w celu wyeliminowania choroby, każdy ubezpieczony albo już się przekonał, albo dopiero przekona doświadczalnie. Z takich absurdów jak telefoniczne zapisy pacjentów trwające jedynie godzinę w ciągu tygodnia, poranne kolejki w celu rejestracji, popołudniowe wyczekiwanie na lekarza i rezerwacja wizyty do okulisty z półrocznym wyprzedzeniem, ciężko się śmiać.  

Duży popyt na pomoc lekarską bierze się również stąd, że Polska słabo wypada na tle krajów europejskich pod względem stosunku liczby lekarzy do obywateli. Według Światowej Organizacji Zdrowia średnią wartością dla naszego kraju jest 20 specjalistów przypadających na 10000 osób. W Europie o 65 proc. więcej.

Prywatne gabinety lekarskie wydają się wobec tego naturalną odpowiedzią rynkową na potrzeby osób wymagających opieki i porady w szybszym tempie, w co najmniej przeciętnym standardzie.

Liczba lekarzy przypadających na 10 000 obywateli w Polsce, Europie i na świecie:

Zakres terytorialny

Lekarze

Pielęgniarki i technicy medyczni

Dentyści

Liczba przypadająca na 10000 obywateli

Cały świat

14

28

3

Europa

33

68

5

Polska

20

52

3

Źródło: World Health Statistics 2010

Polecamy: Jak wybrać i rozliczyć lokal dla firmy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA