Wybierz branżę i znajdź firmę odpowiadającą Twoim potrzebom.
szukana fraza 
 
 
Strona 1 z 3 

Jak założyć firmę transportową – pozwolenia

Zanim Twoja firma transportowa zacznie działać a Ty zaczniesz zarabiać musisz pamiętać, że w Polsce każda forma odpłatnego transportu osób lub rzeczy jest możliwa jedynie po uzyskaniu odpowiedniej licencji. Brak takiej licencji oznacza groźbę kary w wysokości 8000 tys. zł.

Jak założyć firmę transportową
Jak założyć firmę transportową

Licencja udzielana jest na czas oznaczony, nie krótszy niż 2 lata i nie dłuższy niż 50 lat. Jednakże aby uzyskać licencję należy spełnić szereg warunków (patrz: ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, tekst jedn. Dz.U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874 z późn. zm.).

Warunki uzyskania licencji

Chcąc uzyskać licencję trzeba mieć pewność, że spełnia się wymogi tzw. dobrej reputacji, tzn. że przedsiębiorca nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa umyślne: karne skarbowe, przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów, ochronie środowiska lub warunkom pracy i płacy albo innym przepisom dotyczącym wykonywania zawodu przewoźnika, oraz nie wydano w stosunku do przedsiębiorcy prawomocnego orzeczenia zakazującego wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego.

Aby uzyskać licencję przynajmniej jedna osoba (jeżeli jest ich kilka) lub przedsiębiorca który ubiega się o licencję musi posiadać certyfikat kompetencji zawodowych. Uzyskanie certyfikatu kompetencji zawodowych wymaga wykazania się wiedzą lub praktyką niezbędnymi do wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego. Osoby, które mogą potwierdzić co najmniej 5-letnie doświadczenie przedsiębiorcy wykonującego działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego lub zarządzania przedsiębiorstwem wykonującym taką działalność otrzymują certyfikat kompetencji zawodowych po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu z wiedzy potwierdzającej kompetencje zawodowe.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Polecamy: Samochód w firmie – zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

Liczba komentarzy:
dodano: 2013-08-31 17:56 przez:Przemek
Mam firmę spedycyjną, mogę Wam podpowiedzieć ze dobre konto bankowe dla logistycznych firm to zestaw transport i logistyka w pko bp. Przede wszystkim taki pakiet kosztuje tylko 20 zł ! Moim pracownikom wydaję tyle kart debetowych ile potrzeba, za darmo .
dodano: 2013-04-17 08:15 przez:gabi1234
Spedycja ciężki kawalek chleba
dodano: 2013-04-16 21:55 przez:Fu
Gdzie tu ta demokracja i wolność?! Ja tu widzę biurokratyczny totalitaryzm fuuuu!!!
Chcę założyć firmę transportową ale jak patrzę na to wszystko to nie wiem czy nie lepiej zająć się handlem buraków.
dodano: 2013-02-26 11:41 przez:Damian
Dużo jest teraz firm logistyczny i tym bardziej trudno mieć zaufaną firmę... na szczęście to nie mój problem, bo jestem stałym klientem firm Tidi - Log http://www.tidi-log.pl, która zajmuje się transportem kontenerów morskich usytuowanych już na lądzie i rozwozi je na terenie naszego kraju. Firma charakteryzuje się profesjonalną i kompleksową obsługą, a przede wszystkim terminowym transportem!Polecam tą firmę logistyczną:)
dodano: 2013-01-31 07:49 przez:anka_pas
Mój kolega, który pracował wcześniej w szanowanej i dosyć dużej firmie transportowej http://fracht.pl/ , postanowił się zwolnić i zainwestować we własną działalność. Początki były trudne, ale z czasem zdobył kilku stałych klientów i z tego co wiem, radzi sobie całkiem nieźle.Wiem więc na jego przykładzie, że nie jest to niemożliwe, a dla chcącego nic trudnego.
Zamów darmowy newsletter

Niezbędnik »

Składki ZUS przedsiębiorcówBaza urzędów gmin
Kalkulator milioneraLeasing a kredyt

Społeczność

Ekspert Infor.pl

Jarosław Ziółkowski

Doradca podatkowy
ZOSTAŃ NASZYM EKSPERTEM