| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Firma transportowa > Jak założyć firmę transportową – pozwolenia

Jak założyć firmę transportową – pozwolenia

Zanim Twoja firma transportowa zacznie działać a Ty zaczniesz zarabiać musisz pamiętać, że w Polsce każda forma odpłatnego transportu osób lub rzeczy jest możliwa jedynie po uzyskaniu odpowiedniej licencji. Brak takiej licencji oznacza groźbę kary w wysokości 8000 tys. zł.

Ponadto uzyskanie licencji uzależnione jest od tego czy przedsiębiorca osobiście wykonujący przewozy a także kierowcy przez niego zatrudnieni oraz niezatrudnione osoby ale wykonujące osobiście przewozy na rzecz przedsiębiorcy spełniają wszystkie wymagania dotyczące tego zawodu a określone m.in. w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym oraz w innych przepisach określających wymagania w stosunku do kierowców, a także nie byli skazani prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa umyślne przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, wiarygodności dokumentów lub środowisku.

I wreszcie chcą uzyskać licencję należy posiadać tytuł prawny do dysponowania samochodami spełniającymi wymagania techniczne określone przepisami prawa o ruchu drogowym, którymi transport ma być wykonywany.

Zobacz: Dotacje unijne dla firmy transportowej

Organ właściwy do udzielenia licencji

Organem, do którego należy zwrócić się celem uzyskania licencji na wykonywanie transportu drogowego jest w krajowym transporcie drogowym – starosta właściwy dla siedziby przedsiębiorcy, natomiast w międzynarodowym transporcie drogowym – minister do spraw transportu.

Zobacz wideoszkolenie: Rozliczanie świadczeń pozapłacowych

Jeśli więc uda się już zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty i potrzebne środki finansowe, to wydanie licencji to już w zasadzie formalność. Licencja powinna być wydana w ciągu 30 dni od dnia złożenia wszystkich wymaganych dokumentów. Licencja udzielana jest w drodze decyzji administracyjnej, podobnie odmowa jej udzielenia, zmiana lub cofnięcie.

Polecamy: 7 kroków do założenia własnej firmy

Wniosek o udzielenie licencji

Ponieważ licencja udzielana jest wyłącznie na pisemny wniosek przedsiębiorcy, powinien on zawierać:
1) oznaczenie przedsiębiorcy, jego siedzibę i adres;
2) numer w rejestrze przedsiębiorców albo w ewidencji działalności gospodarczej;
3) określenie rodzaju i zakresu, a w krajowym transporcie drogowym taksówką – także obszaru;
4) rodzaj i liczbę pojazdów samochodowych, którymi dysponuje przedsiębiorca ubiegający się o udzielenie licencji;
5) czas, na jaki licencja ma być udzielona.

Do wniosku o udzielenie licencji, należy dołączyć odpis z rejestru przedsiębiorców albo z ewidencji działalności gospodarczej, kserokopię zaświadczenia o nadaniu numeru identyfikacji statystycznej (REGON), kserokopię zaświadczenia o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej (NIP), kserokopię certyfikatu kompetencji zawodowych przedsiębiorcy lub osoby zarządzającej transportem drogowym w przedsiębiorstwie, zaświadczenie z rejestru skazanych stwierdzające niekaralność przedsiębiorcy i osób zatrudnionych jako kierowcy, dokumenty potwierdzające spełnienie warunków zabezpieczenia finansowego, oświadczenie o zamiarze zatrudnienia kierowców spełniających wszystkie warunki określone prawem, i wreszcie wykaz pojazdów samochodowych wraz z kserokopiami krajowych dokumentów dopuszczających pojazd do ruchu, a w przypadku gdy przedsiębiorca nie jest właścicielem tych pojazdów – również dokument potwierdzający prawo do dysponowania nimi.

Aby uniknąć ewentualnych kłopotów należy pamiętać, że prawidłowo wydana licencja powinna zawierać przede wszystkim:
– numer ewidencyjny licencji,
– organ, który udzielił licencji,
– datę udzielenia licencji,
– podstawę prawną,
– przedsiębiorcę, jego siedzibę i adres,
– zakres transportu drogowego,
– rodzaj przewozów,
– oznaczenie obszaru przewozów w krajowym transporcie drogowym taksówką,
– czas, na jaki udzielono licencji.

Organ udzielający licencji powinien wydać taką liczbę wypisów ile samochodów określonych zostało we wniosku o udzielenie licencji.

Bardzo istotne jest również, że uzyskanie licencji na krajowy transport drogowy osób nie równa się z możliwością wykonywania transportu drogowego taksówką, do tego należy uzyskać odrębną licencję.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

nazwa.pl

Usługodawca w zakresie rejestracji domen i usług hostingowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »