| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Firma transportowa > Jak założyć firmę transportową – przedsiębiorstwo taksówkowe

Jak założyć firmę transportową – przedsiębiorstwo taksówkowe

Rozpoczęcie działalności jako przedsiębiorstwo taksówkowe wymaga uzyskania licencji. Uzyskanie jej uzależnione jest od spełnienia kilku warunków.

Ponadto:
- posiadać odpowiednie uprawnienie do kierowania pojazdem samochodowym, określone w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym;
- nie mogą występować przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy;
- nie mogą występować przeciwwskazania psychologiczne do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy.

Polecamy: Jak założyć firmę z unijnej dotacji

I wreszcie chcą uzyskać licencję należy posiadać tytuł prawny do dysponowania samochodami spełniającymi wymagania techniczne określone przepisami prawa o ruchu drogowym, którymi transport ma być wykonywany.

Organem właściwym do którego należy zwrócić się z prośba o udzielenie licencji jest w zależności od obszaru na którym przedsiębiorstwo będzie działało wójt, burmistrz lub prezydent miasta jeżeli przewozy będą dokonywane na obszarze gminy, wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy dla siedziby lub miejsca zamieszkania przedsiębiorcy, jeżeli przewozy będą dokonywane na terenie gminy i gmin sąsiadujących oraz Prezydent miasta stołecznego Warszawy jeżeli przewóz ma być dokonywany na jej terenie.

Należy pamiętać, że składając wniosek o uzyskanie licencji do prowadzenia przedsiębiorstwa taksówkowego należy koniecznie zawrzeć w nim opis obszaru na którym przedsiębiorstwo będzie dokonywało przewozów. Również prawidłowo wystawiona licencja powinna zawierać oznaczenie obszaru przewozów w krajowym transporcie drogowym taksówką.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK