REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie biznesu na wsi - Program Leader

Marta Mizerska
dofinansowanie działalności na wsi/ fot. Fotolia
dofinansowanie działalności na wsi/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Program Leader w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich daje szansę na rozwój przedsiębiorczości w mniejszych miejscowościach. Jest to projekt, w ramach którego można uzyskać nawet 300 tys. zł na dofinansowanie biznesu na terenach wiejskich i miejscowościach do 5 tys. mieszkańców.

Gdzie się zgłosić?

O dofinansowanie można się ubiegać za pośrednictwem lokalnych grup działania, tj. stowarzyszeń, w skład których wchodzą przedstawiciele samorządów , organizacji pozarządowych oraz lokalnych przedsiębiorstw. LGD dokonuje wstępnej oceny wniosku, a następnie przekazuje do wydziału rozwoju obszarów wiejskich w odpowiednim terytorialnie urzędzie marszałkowskim, gdzie zapada ostateczna decyzja o dofinansowaniu. Jeśli będzie pozytywna, odpowiedni oddział ARiMR wypłaci pieniądze.

REKLAMA

Warunki dofinansowania

Aby zakwalifikować się do grupy osób otrzymujących dofinansowanie trzeba spełniać określone kryteria. O pomoc mogą domagać się wszystkie osoby pełnoletnie, które nie są ubezpieczone w KRUS, zamieszkałe i zamierzające otworzyć działalność na wsi lub w mieście do 5 tys. mieszkańców oraz takie, które w ciągu roku przed złożeniem wniosku nie zostały wpisane do ewidencji działalności gospodarczej. Planowana działalność gospodarcza powinna mieć formę mikroprzedsiębiorstwa i powinna dotyczyć ściśle określonej działalności pozarolniczej ( załącznik nr 1 rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 17 lipca 2008r. w sprawie szczegółowych warunków…). Oznacza to, że firma musi zatrudniać mniej niż 10 osób, a obrót nie powinien przekraczać 2 mln euro. Poza tym pomoc nie zostanie przyznana osobie, która w ciągu 2 ostatnich lat poprzedzających złożenie wniosku otrzymała dotację na własny biznes z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

Kolejny ważnym warunkiem jest stworzenie chociaż jednego pełnoetatowego miejsca pracy nierozerwalnie związanego z inwestycją, warto dodać, że jednoosobowa działalność właściciela także uznawana jest za etat. Utworzenie miejsc pracy deklaruje się w biznesplanie i zobowiązuje się z ARiMR na utrzymanie ich przez okres 2 lat. Nie wywiązanie się z tego może skutkować żądaniem zwrotu środków od przedsiębiorcy.

Porozmawiaj o tym na FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapisz się na nasz Newsletter!

Warunki formalne, to  pobranie i wypełnienie formularza wniosku o przyznanie pomocy w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, a także załączników, z których najważniejszym jest ekonomiczny plan operacji (forma zbliżona do biznesplanu).

Jak otrzymać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej w 2014 r.

Dofinansowanie, a wkład własny

Osoba ubiegająca się o środki musi mieć własny kapitał  na uruchomienie firmy, ponieważ dofinansowanie nie jest realizowane w formie dotacji, lecz refundacji nakładów poniesionych na utworzenie przedsiębiorstwa. Co do zasady, można się domagać zwrotu 50 proc. kosztów. Z pieniędzy tych nie można finansować podatku od towarów i usług, zakupu nieruchomości czy kupna rzeczy używanych.

Wsparcie pomostowe i szkolenia dla nowych przedsiębiorców

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA