| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Finanse na start > Jak założyć firmę z pomocą unijnych dotacji?

Jak założyć firmę z pomocą unijnych dotacji?

Chyba każdy już słyszał o 40 tys. zł. unijnej dotacji na założenie firmy. Niestety forma w jakiej rozpowszechniano tą informację wiele osób niepotrzebnie wprowadziła w błąd.

Pieniądze na założenie firmy pochodzą z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, działania 6.2. „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia”. Konkursy na dotacje ogłaszają Wojewódzkie Urzędy Pracy.

Osoby chcące skorzystać z tych dotacji muszą jednak pamiętać o tym, że starając się o dotację na start w ramach tego działania nie należy się zgłaszać do Wojewódzkiego Urzędu Pracy, tylko do jednego z podmiotów, który realizuje projekt na terenie danego województwa.

Dotacje w ramach tego działania zostały bowiem tak skonstruowane, ze w odpowiedzi na konkurs Wojewódzkiego Urzędu Pracy projekty przygotowują instytucje (firmy szkoleniowe, fundacje, instytucje otoczenia biznesu) i dopiero te spośród nich, które dotacje uzyskają organizują szkolenia i wypłacają słynne już 40 tys. na założenie firmy.

Prócz dotacji na utworzenie działalności przyszły przedsiębiorca może liczyć również na wsparcie pomostowe, czyli wypłacaną co miesiąc dotację w wysokości około 1000 zł na pokrycie kosztów bieżących.

Zobacz: Jak pozyskać fundusz podwyższonego ryzyka?

Ubiegając się o dotacje nie trzeba być osobą bezrobotną. O pomoc mogą się ubiegać wszystkie osoby fizyczne, z wyjątkiem tych, które posiadały zarejestrowaną działalność gospodarczą w okresie ostatniego roku.

Pragnąc otworzyć swoją firmę przy pomocy dotacji unijnych trzeba brać pod uwagę fakt, ze wsparcie w ramach Działania 6.2 jest skierowane przede wszystkim do wybranych grup docelowych, których dotykają największe trudności związane z wejściem i utrzymaniem się na rynku pracy.

Są to grupy obejmujące:
- osoby pozostające bez zatrudnienia (przez okres co najmniej kolejnych 12 miesięcy w ciągu ostatnich 2 lat),
- kobiety (w tym zwłaszcza powracające oraz wchodzące po raz pierwszy na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci),
- osoby do 25 roku życia, osoby niepełnosprawne,
- osoby po 45 roku życia,
- osoby zamieszkujące w gminach wiejskich i miejsko - wiejskich oraz
- mieszkańcy miast do 25 tys. mieszkańców zamierzające podjąć zatrudnione w obszarach niezwiązanych z rolnictwem.

Każda z instytucji realizujących projekt ma możliwość zawężenia grupy docelowej tj. uczestników, których będzie rekrutować do projektu, do ww. kategorii osób. Nie zawsze więc projekty realizowane w danym województwie skierowane będą do wszystkich chętnych.

Należy pamiętać o tym, że samo zakwalifikowane się do projektu nie oznacza automatycznego przyznania dotacji. Chętnych jest dużo więcej niż środków. Trzeba też pamiętać o rejonizacji – przeważnie trzeba być mieszkańcem województwa, w których chcemy założyć i prowadzić firmę. Większość instytucji wymaga też posiadania wkładu własnego, a dotacja ma formę refundacji.

W każdym projekcie, w ramach którego można uzyskać dotacje na założenie firmy przewidziany jest na początku cykl szkoleń z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W międzyczasie uczestnicy pod okiem konsultantów przygotowują biznes plany. Z pośród najlepszych zostaną wyłonione te firmy, które otrzymają dotację.

Gdzie szukać informacji? Wojewódzkie Urzędy Pracy na swoich stronach internetowych publikują listy instytucji, którym przyznały dotacje w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, działania 6.2. „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia”.

O szczegóły należy pytać już poszczególne instytucje udzielające wsparcia ponieważ każda z nich ma odrębny regulamin udzielania dotacji.

Zobacz: Finanse na start

Kinga Wiśniewska
Ekspert z zakresu funduszy europejskich

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Gierus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK