| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Finanse na start > Biznes plan do instytucji finansowych w celu pozyskania promesy kredytowej dla projektu

Biznes plan do instytucji finansowych w celu pozyskania promesy kredytowej dla projektu

Zanim zaczniemy pisać biznesplan proponuję pierwsze ustalić jaką kwotę będziemy potrzebować. Czy chcemy się starać o 100wartości projektu czy mniej. Tutaj mała podpowiedź – lepiej postarać się o 100%, ponieważ później podczas realizacji projektu, rozliczeń wszelkiego rodzaju będzie łatwiej.

Następnym krokiem jest zapoznanie się oz ofertą banków. Owszem, możemy pójść do banku w którym firma ma założone konto, ale warto podjąć niewielki wysiłek i przynajmniej spojrzeć na ofertę innych banków. Strona internetowa nie jest najlepsza do tego typu działania. Polecam kontakt osobisty z bankiem i poinformowanie, że starają się Państwo o promesę kredytową, bo jednak warunki ich udzielania są inne od kredytów hipotecznych czy komercyjnych.

Jeśli w niosek o dotację unijną pisze nam profesjonalna firma, to można też zapytać w tej firmie czy mogą polecić jakiś bank. Często jest tak, że firmy konsultingowe współpracują z bankami. One podsyłają im potencjalnych klientów a dzięki temu banki mogą zaoferować korzystniejsze warunki (mniejsze oprocentowanie, lub mniejsza marża oraz korzystniejsze zapisy w umowie). 

Jak już wybierzemy bank to dobrze jest zapytać o to co w takim biznes planie powinno się znaleźć. Z mojej praktyki wynika, że 95% banków nie ma jakiegoś wzoru biznes planu – a nawet żadnych wskazówek co do zawartości. Najczęściej można usłyszeć, że ma to być standardowy biznesplan. Warto jednak ponaciskać na bank, aby mailem przesłali punkty jakie chcieliby przeczytać w tym dokumencie. Jeśli nadal bank będzie uparty to warto w Internecie poszukać struktury biznesplanu. Albo popytać w kilku bankach, może w końcu któryś powie co tam ma być. 

Zobacz: Jak założyć firmę z pomocą unijnych dotacji?

Z mojego doświadczenia wynika, że nie różni się on za bardzo od standardowego biznes planu, więc nie należy się obawiać. Najważniejszymi elementami każdego biznes planu czy Studium Wykonalności są: analiza finansowa, opis przedsięwzięcia oraz analiza rynku na którym działa firma i na który zostanie wprowadzony produkt lub usługa powstające w efekcie realizacji projektu.

W przypadku opisu przedsięwzięcia i analizy rynku jak ją raz napiszemy, to później będzie ona bardzo przydatna do Studium Wykonalności. W zasadzie będzie można zrobić kopiuj – wklej. Co do analizy finansowej – to jeśli bank nie poda jakichś reguł wg. których powinna zostać przeprowadzona to warto spojrzeć na wskazówki z wytycznych Instytucji Wdrażającej.

Szczegółowe informacje co do zawartości części finansowej zawsze znajdują się w załącznikach do ogłoszenia o konkursie. Warto części finansowej poświęcić więcej czasu, ponieważ od niej zależy wszystko i ona jest najszerzej analizowana przez pracowników banku.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK