| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Finanse na start > Własna firma z funduszy UE - z dziennika początkującej kobiety przedsiębiorczej - cz. III

Własna firma z funduszy UE - z dziennika początkującej kobiety przedsiębiorczej - cz. III

Kolejne etapy wypełniania wniosku wraz z praktycznymi radami technicznymi.

Uważaj na krateczki

W części trzeciej należy pamiętać aby po wydrukowaniu wniosku pozaznaczać znakiem x lub znakiem √ zaznaczyć odpowiednie dla nas krateczki. Nie zaznaczenie właściwych kratek spowoduje, że wniosek zostanie odrzucony z przyczyn formalnych.

Analiza SWOT

Część IV - Analiza SWOT. Część ta przez większość traktowana jest po macoszemu, ale wbrew pozorom jest ona bardzo ważna. W tej części możemy pokazać urzędnikom, że jesteśmy w pełni świadomi tego w czym jesteśmy lepsi od konkurencji a gdzie jej nie dorównujemy. Co może dla nas stanowić zagrożenie a co jest szansą, którą gdy wykorzystamy to firma będzie się lepiej rozwijała. Ważne jest też aby nie tylko wypełnić tabelkę która jest na stronie 9 ale także podsumować tą tabelkę na stronie 10. Warto napisać w jaki sposób mamy zamiar zneutralizować zagrożenia i poprawić słabe strony tak aby w efekcie przenieść je do kolumny „mocne strony”. 

Analiza ekonomiczna

Przechodzimy do części V – analiza ekonomiczna. Na stronie 11 dosyć jasno i dokładnie wytłumaczone jest jak postępować wypełniając tą część. Jednak przypomnę, że w tabelce na stronie 12 trzeba musimy zaznaczyć właściwe krateczki. Trzeba zaznaczyć, czy będziemy płatnikiem VAT czy też nie, a poniżej trzeba zaznaczyć formę opodatkowania. Przy wypełnianiu tej tabelki przydadzą się obliczenia zrobione w arkuszu excell, o których pisałam w artykule VII. Robiąc wcześniej (przed rozpoczęciem wypełniania wniosku) takie obliczenia teraz będzie nam znacznie łatwiej. Poza tym trzeba pamiętać, że wszystkie obliczenia muszą być spójne.

Zobacz: Jak finansować małą firmę technologiczną - kredyt

Warto temu zagadnieniu poświęcić więcej czasu, ponieważ każdy najmniejszy błąd spowoduje odrzucenie naszego wniosku. Warto poprosić o pomoc kogoś biegłego w rachunkowości, zawsze to mniejsze ryzyko popełnienia błędu. Nas tronach 13, 14 i 15 szczegółowo opisujemy i uzasadniamy konieczność każdego wydatku. Musimy udowodnić że jest on niezbędnych aby firma mogła z powodzeniem funkcjonować.

W tabelce na stronie 16 wpisujemy wszystkie wydatki jakie musimy ponieść aby firma mogła zacząć funkcjonować. Jak zobaczymy tabelka jest podzielona na 2 rodzaje wydatków, te które ponosimy sami oraz te na które chcemy otrzymać dotację. Suma kwot z kolumny drugiej to kwota dofinansowania o jaką się staramy. Tą samą kwotę musimy wpisać na pierwszej stronie wniosku.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci sp.p

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK