| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Finanse na start > Co dalej z dotacjami dla startupów?

Co dalej z dotacjami dla startupów?

Zakończył się nabór do trzeciego i ostatniego w tym roku konkursu z Działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG). Złożono rekordową od dwóch lat liczbę wniosków – 1221 na łączną kwotę ponad 535 mln zł. Tymczasem zbliżają się rewolucyjne zmiany w Działaniu 8.1, które mają ułatwić dostęp do wsparcia dla startupów i pomóc w rozdysponowaniu pozostałych w budżecie środków.

Elastyczny Jeremie

Takie osoby mogą jednak zwrócić się po wsparcie finansowe z Inicjatywy JEREMIE. O pożyczkę mogą ubiegać się osoby w każdym wieku prowadzące mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo. Jest to bardzo korzystna alternatywa dla firm, które nie posiadają historii kredytowej i wystarczających zabezpieczeń, aby zdobyć kredyt na rynku bankowym. Pozyskane środki, które mogą sięgnąć kwoty nawet 300 tys. zł, można przeznaczyć na bardzo szeroki zakres wydatków, co często okazuje się podstawową zaletą dla przedsiębiorstw rozważających staranie się o dotacje. – Z pożyczki można sfinansować zakup używanych środków trwałych czy samochodu lub innych środków transportu niezbędnych do pracy. Takie wydatki rzadko uznaje się za kwalifikowane w dostępnych rodzajach dofinansowania unijnego. Ponadto przedsiębiorcy nie muszą przechodzić przez długą procedurę oceny wniosków i czekać na wypłatę kolejnych transz dotacji. To może znacznie przyspieszyć realizację inwestycji mówi Sonia Leszkowicz-Baczyńska z Funduszu Pożyczkowego ECDF-TISE, które udziela pożyczek z Inicjatywy JEREMIE w województwie wielkopolskim. Katalog kosztów kwalifikowanych obejmuje także cześć wydatków obrotowych przedsiębiorstwa, utworzenie nowych miejsc pracy, nabycie lub zmodernizowanie potrzebnych w firmie środków trwałych – urządzeń, wyposażenia czy maszyn, a także wdrożenie nowych technologii. Z pożyczek mogą więc skorzystać zarówno przedsiębiorcy dopiero rozpoczynający swoją biznesową drogę, jak i ci, którzy chcą rozwijać swoje firmy. Zaciągnięte zobowiązanie należy spłacić w ciągu maksymalnie 5 lat, przy czym możliwe jest zawieszenie tej spłaty na nawet 6 miesięcy. Wkład własny, który muszą zapewnić pożyczkobiorcy to tylko 10 proc., a oferujący środki z Inicjatywy JEREMIE pośrednicy są bardzo elastyczni, co do rodzajów zabezpieczenia kredytu.

Zobacz: Pieniądze z urzędu pracy na start własnego biznesu

Źródło: www.dobocom.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Przyborowska

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK