| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Finanse na start > Co dalej z dotacjami dla startupów?

Co dalej z dotacjami dla startupów?

Zakończył się nabór do trzeciego i ostatniego w tym roku konkursu z Działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG). Złożono rekordową od dwóch lat liczbę wniosków – 1221 na łączną kwotę ponad 535 mln zł. Tymczasem zbliżają się rewolucyjne zmiany w Działaniu 8.1, które mają ułatwić dostęp do wsparcia dla startupów i pomóc w rozdysponowaniu pozostałych w budżecie środków.

Mniej czy bardziej innowacyjne?

Proponowane zmiany, chociaż wyraźnie idą w dobrym kierunku ułatwiania dostępu do dotacji budzą niejednokrotnie wiele wątpliwości. Tak jest chociażby z podziałem na bardziej i mniej innowacyjne projekty, który będzie determinował wysokość przyznanej dotacji. Pierwsze z nich będą miały szanse na pozyskanie do 600 tys. zł. Na skromniejszą dotację mogą liczyć e-usługi prezentujące niższy poziom innowacyjności. Unia zwróci im tylko do 100 tys. zł poniesionych kosztów. Dla obu tych rodzajów projektów przewidziane są osobne nabory wniosków, które będą się odbywać w tym samym czasie. Jednocześnie przygotowanie konkursów z takim podziałem ułatwi ubieganie się o dotacje przedsiębiorcom, którzy mają pomysł na ciekawy projekt, jednak jednocześnie mają trudność ze wskazaniem m.in. pięciu innowacyjnych cech e-usługi, przebijających ofertę konkurencji. Pozwoli to skupić się na zasadniczej funkcjonalności projektu.

Wprowadzenie rozdziału na dwa rodzaje e-usług z progowymi kwotami dofinansowania to odejście od określonej dotychczas maksymalnej wysokości kosztów kwalifikowanych projektów na poziomie 700 tys. zł. Planowane jest natomiast zachowanie intensywności wsparcia na poziomie 70 proc., jak i  80 proc. dla osób fizycznych, które w roku złożenia wniosku mają nie więcej niż 27 lat.

Jeśli nie dotacja, to co?

Bez względu na to, jak będzie przyznawane dofinansowanie z Działania 8.1 POIG w przyszłym roku, startupy powinny również rozważyć inne rodzaje wsparcia finansowego, które w ostatecznym rozrachunku mogą okazać się znacznie korzystniejsze dla powstania i rozwoju ich biznesów od dotacji. Warto rozważyć wzięcie mikropożyczki udzielanej na bardzo preferencyjnych warunkach w ramach Działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Przeznaczane są dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę w świecie biznesu. Cechuje je niskie oprocentowanie i brak prowizji, a także zagwarantowanie przez instytucje udzielające pożyczki darmowych usług doradczych i szkoleniowych. Niestety kwota kredytu to maksymalnie tylko 50 tys. zł. Ponadto osoba zainteresowana pozyskaniem pożyczki nie może mieć zarejestrowanej działalności gospodarczej lub być wspólnikiem czy udziałowcem spółki w okresie 12 miesięcy poprzedzających przystąpienie do projektu. Wyklucza to z grona kredytobiorców przedsiębiorców, którzy pragną założyć nowy biznes czy rozwijać już prowadzony.

Zobacz: Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK