| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Finanse na start > Co dalej z dotacjami dla startupów?

Co dalej z dotacjami dla startupów?

Zakończył się nabór do trzeciego i ostatniego w tym roku konkursu z Działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG). Złożono rekordową od dwóch lat liczbę wniosków – 1221 na łączną kwotę ponad 535 mln zł. Tymczasem zbliżają się rewolucyjne zmiany w Działaniu 8.1, które mają ułatwić dostęp do wsparcia dla startupów i pomóc w rozdysponowaniu pozostałych w budżecie środków.

Mniej czy bardziej innowacyjne?

Proponowane zmiany, chociaż wyraźnie idą w dobrym kierunku ułatwiania dostępu do dotacji budzą niejednokrotnie wiele wątpliwości. Tak jest chociażby z podziałem na bardziej i mniej innowacyjne projekty, który będzie determinował wysokość przyznanej dotacji. Pierwsze z nich będą miały szanse na pozyskanie do 600 tys. zł. Na skromniejszą dotację mogą liczyć e-usługi prezentujące niższy poziom innowacyjności. Unia zwróci im tylko do 100 tys. zł poniesionych kosztów. Dla obu tych rodzajów projektów przewidziane są osobne nabory wniosków, które będą się odbywać w tym samym czasie. Jednocześnie przygotowanie konkursów z takim podziałem ułatwi ubieganie się o dotacje przedsiębiorcom, którzy mają pomysł na ciekawy projekt, jednak jednocześnie mają trudność ze wskazaniem m.in. pięciu innowacyjnych cech e-usługi, przebijających ofertę konkurencji. Pozwoli to skupić się na zasadniczej funkcjonalności projektu.

Wprowadzenie rozdziału na dwa rodzaje e-usług z progowymi kwotami dofinansowania to odejście od określonej dotychczas maksymalnej wysokości kosztów kwalifikowanych projektów na poziomie 700 tys. zł. Planowane jest natomiast zachowanie intensywności wsparcia na poziomie 70 proc., jak i  80 proc. dla osób fizycznych, które w roku złożenia wniosku mają nie więcej niż 27 lat.

Jeśli nie dotacja, to co?

Bez względu na to, jak będzie przyznawane dofinansowanie z Działania 8.1 POIG w przyszłym roku, startupy powinny również rozważyć inne rodzaje wsparcia finansowego, które w ostatecznym rozrachunku mogą okazać się znacznie korzystniejsze dla powstania i rozwoju ich biznesów od dotacji. Warto rozważyć wzięcie mikropożyczki udzielanej na bardzo preferencyjnych warunkach w ramach Działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Przeznaczane są dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę w świecie biznesu. Cechuje je niskie oprocentowanie i brak prowizji, a także zagwarantowanie przez instytucje udzielające pożyczki darmowych usług doradczych i szkoleniowych. Niestety kwota kredytu to maksymalnie tylko 50 tys. zł. Ponadto osoba zainteresowana pozyskaniem pożyczki nie może mieć zarejestrowanej działalności gospodarczej lub być wspólnikiem czy udziałowcem spółki w okresie 12 miesięcy poprzedzających przystąpienie do projektu. Wyklucza to z grona kredytobiorców przedsiębiorców, którzy pragną założyć nowy biznes czy rozwijać już prowadzony.

Zobacz: Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK