| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Finanse na start > Jak finansować nową firmę funduszami pożyczkowymi?

Jak finansować nową firmę funduszami pożyczkowymi?

Banki niechętnie pożyczają pieniądze firmom w początkowej fazie rozwoju. Ma to związek z bardzo dużym ryzykiem. Wystarczy powiedzieć, że statystycznie 90% małych firm upada po pierwszym roku działalności. Jak może sobie poradzić zakładający działalność przedsiębiorca? Przeczytaj poradę eksperta.

Pożyczkę taką otrzymać mogą:

- bezrobotni, pragnący rozpocząć działalność gospodarczą na własny rachunek do 25 roku życia;
- osoby zarejestrowane jako bezrobotne legitymujące się dyplomem szkoły wyższej, świadectwem lub innym dokumentem poświadczającym ukończenie nauki, która nie ukończyła 27 roku życia i od zakończenia szkoły nie upłynęło więcej niż 12 miesięcy.

Pożyczka przeznaczona może być na finansowanie wszystkich kosztów realizacji przedstawionego przez bezrobotnego planu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jest udzielana wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Najczęstszym sposobem zabezpieczenia pożyczki jest poręczenie, chociaż np. Inicjatywa Mikro dla niektórych pożyczek akceptuje weksel. Ze względu na to, że wiele osób nie może liczyć na pomoc poręczycieli, utworzone zostały fundusze poręczeniowe, z którymi fundusze pożyczkowe często współpracują.

Powstaje pytanie, w jaki sposób odróżnić fundusze pożyczkowe, jako instytucje powołane do pomocy mikroprzedsiębiorcom, a także małym i średnim przedsiębiorcom, od firm oferujących pożyczki na zasadach komercyjnych. Fundusze powstają bardzo często przy Agencjach Rozwoju Regionalnego. Ich udziałowcami są bardzo często organy samorządowe. Lista funduszy znajduje się na stronie ksu.parp.gov.pl. 

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Szukampracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK