| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Finanse na start > Jak finansować nową firmę funduszami pożyczkowymi?

Jak finansować nową firmę funduszami pożyczkowymi?

Banki niechętnie pożyczają pieniądze firmom w początkowej fazie rozwoju. Ma to związek z bardzo dużym ryzykiem. Wystarczy powiedzieć, że statystycznie 90% małych firm upada po pierwszym roku działalności. Jak może sobie poradzić zakładający działalność przedsiębiorca? Przeczytaj poradę eksperta.

Wymagany jest także biznesplan lub opis przedsięwzięcia. Aby przyspieszyć proces gromadzenia wymaganych dokumentów, dobrze jest skorzystać z usług zaufanego doradcy, który podzieli się wiedzą i doświadczeniem. Inne potrzeby ma z kolei przedsiębiorca, który potrzebuje gotówki na remont zepsutego samochodu, niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej, np. taksówki. Taka osoba skorzysta z usług funduszu, który proponuje wyższe oprocentowanie pożyczki (20 %), ale środki uruchamiane są po 2-3 dniach.

W tym przypadku fundusz pożyczkowy stawia mniejsze wymagania dot. zabezpieczenia (często wystarczy weksel). Nie trzeba także występować o zaświadczenia do US i ZUS.

Krótsza tabela opłat

Przed udzieleniem pożyczki pracownik funduszu odwiedza ubiegającego się o pożyczkę w jego firmie, dzięki czemu eliminowane jest ryzyko wyłudzenia środków przez firmę - krzak. Dzięki takiemu indywidualnemu podejściu osoba prowadząca firmę może liczyć na większe zrozumienie niż ze strony wielkich banków, dla których jest anonimowa. Przedsiębiorca biorący pożyczkę często może liczyć na karencję w spłacie zobowiązań. Ogromną zaletą funduszy pożyczkowych jest bardzo krótka tabela opłat i prowizji. W niektórych funduszach zawiera ona zaledwie 5 pozycji. Dla wielu osób korzystny będzie także brak obowiązku założenia rachunku u pożyczkodawcy, który to obowiązek pojawia się w wielu ofertach bankowych.

Opłata za rozpatrzenie wniosku, zgodnie z Taryfą Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego, wynosi 200 zł w przypadku pożyczek do 120 000 zł oraz 300 zł dla pożyczek powyżej tej kwoty. W przypadku Inicjatywy Mikro rozpatrzenie wniosku o pożyczkę kosztuje od 0 do maksymalnie 2% wartości pożyczki. Można ograniczyć ryzyko utraty tej kwoty, korzystając z usług doradcy, który znając mechanizm oceny wniosków pomoże ocenić, czy przedsiębiorca ma szansę na pożyczkę jeszcze przed uiszczeniem wskazanej opłaty. Wypłacona przez Fundusz kwota pożyczki jest pomniejszana o opłatę za udzielenie pożyczki, która w MRFP wynosi do 3% wartości pożyczki, a w przypadku Inicjatywy Mikro do 5%.

Fundusze pożyczkowe udzielają pożyczek również osobom rozpoczynającym przygodę z przedsiębiorczością. Mazowiecki Regionalny Fundusz pożyczkowy w ramach oferty "Pierwszy Krok" proponuje początkującym biznesmenom do 30 tys. zł., natomiast Inicjatywa Mikro oferuje "pożyczkę dla startera" do 10 tys. złotych. Drugi z funduszy osobom, które spełniają wymogi formalne proponuje na rozpoczęcie działalności gospodarczej od 5 tys. do 40 tys. złotych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Marta Wilczkowska

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK