| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Finanse na start > Jak finansować firmę technologiczną? - pożyczki prywatne

Jak finansować firmę technologiczną? - pożyczki prywatne

Jedną z możliwości finansowania firmy są prywatne pożyczki. Można je rejestrować lub nie. Druga opcja wybiera jest zwykle gdy inne źródła zawodzą. Warto dowiedzieć się czy rejestracja pożyczek jest opłacalna i przede wszystkim wymagana przez prawo.

Pożyczki prywatne nierejestrowane

Jest to formuła pozyskiwania kapitału stosowana wówczas, gdy inne źródła zawodzą, a przedsiębiorca jest przekonany o wysokiej dochodowości planowanego projektu. Tego typu środki są najczęściej dostępne bez formalności i po znalezieniu osoby zainteresowanej udzieleniem pożyczki, mogą być szybko uruchomione.

Najczęściej są to pożyczki na bardzo wysoki procent, nie poparte umową, ale ustnymi zapewnieniami. Spłacanie tych pożyczek jest z reguły bardzo kosztowne, ponieważ związane jest z elementem dużego ryzyka dla pożyczkodawcy.

Warto zaznaczyć, że korzystanie z pożyczek prywatnych nierejestrowanych oznacza najczęściej złamanie prawa podatkowego. O ile tego typu źródło może być dostępne, wskazane jest dążenie do zarejestrowania pożyczki, co wyraźnie podnosi bezpieczeństwo przedsięwzięcia.

Pożyczki prywatne rejestrowane

Pożyczka prywatna rejestrowana powinna być zawarta w formie pisemnej umowy określającej warunki pożyczki, czyli przynajmniej kwotę pożyczki, warunki i termin zwrotu, a także oprocentowanie.

Polecamy: serwis Mała firma

Pożyczka taka powinna zostać zarejestrowana w urzędzie skarbowym. Z reguły pożyczki te są niezabezpieczone oraz bez poręczenia, co prowadzi do wyższych kosztów niż typowego kredytu bankowego. Wyjątkiem mogą być pożyczki od dobrych znajomych, którzy zgodzą się na niskie oprocentowanie, wysoko oceniając wiarygodność pożyczkobiorcy i przedsięwzięcia.

Ich walorem jest możliwość odliczenia kosztów finansowych (oprocentowania) od kosztów uzyskania przychodu wówczas, gdy firma objęta jest ogólnymi zasadami opodatkowania. Wadą zaś, obok wysokich kosztów, są trudności ze znalezieniem pożyczkodawcy dysponującego odpowiednimi funduszami.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Artykuł jest fragmentem publikacji „Modele biznesowe budowy i rozwoju firm spin off na podbudowie szkoły wyższej” powstałej w ramach projektu „Przedsiębiorczy Uniwersytet" POKL i współfinansowanej przez UE w ramach EFS.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK