| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Dom seniora > Dom spokojnej starości – pomysł

Dom spokojnej starości – pomysł

Nie da się ukryć, że jesteśmy coraz starszym społeczeństwem. Już prawie nie spotyka się wielopokoleniowych rodzin, gdzie seniorzy byli traktowani z szacunkiem, zajmowali się wnukami i chętnie słuchano ich opowieści.

Jakie usługi

Otwierając dom seniora, należy mieć na uwadze liczne wymogi prawne, jakie musi spełniać taki dom. Ogólne wymogi określa ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 z późn. zm.) a szczegółowe wymagania rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 19 października 2005 r. w sprawie domów pomocy społecznej (Dz. U. Nr 217, poz. 1837).

Powołując do istnienia dom seniora należy pamiętać, że naszym obowiązkiem będzie zapewnienie usług w zakresie potrzeb bytowych, a więc:
a) miejsca zamieszkania,
b) wyżywienia,
c) odzieży i obuwia,
d) utrzymania czystości;
– usług opiekuńczych, polegających na:
a) udzielaniu pomocy w podstawowych czynnościach życiowych,
b) pielęgnacji,
c) niezbędnej pomocy w załatwianiu spraw osobistych;
– usług wspomagających, polegających na:
a) umożliwieniu udziału w terapii zajęciowej,
b) podnoszeniu sprawności i aktywizowaniu mieszkańców domu,
c) umożliwieniu zaspokojenia potrzeb religijnych i kulturalnych,
d) zapewnieniu warunków do rozwoju samorządności mieszkańców domu,
e) stymulowaniu nawiązywania, utrzymywania i rozwijania kontaktu z rodziną i społecznością lokalną,
f) działaniu zmierzającym do usamodzielnienia mieszkańca domu, w miarę jego możliwości,
g) pomocy usamodzielniającemu się mieszkańcowi domu w podjęciu pracy, szczególnie mającej charakter terapeutyczny, w przypadku osób spełniających warunki do takiego usamodzielnienia,
h) zapewnieniu bezpiecznego przechowywania środków pieniężnych i przedmiotów wartościowych,
i) finansowaniu mieszkańcowi domu nieposiadającemu własnego dochodu wydatków na niezbędne przedmioty osobistego użytku, w kwocie nieprzekraczającej 30 % zasiłku stałego, o którym mowa w art. 37 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
j) zapewnieniu przestrzegania praw mieszkańców domu oraz dostępności do informacji o tych prawach dla mieszkańców domu,
k) sprawnym wnoszeniu i załatwianiu skarg i wniosków mieszkańców domu.

Zobacz: Rejestracja firmy

Ponadto ważną kwestią będzie wyżywienie i organizacja posiłków. Mieszkańcy domu muszą mieć zapewnione co najmniej trzy posiłki dziennie. Powinno się zapewnić wybór zestawu posiłków lub otrzymania posiłku dodatkowego oraz posiłku dietetycznego, zgodnie ze wskazaniem lekarza. Każdy z posiłków powinien być wydawany przez 2 godziny, z tym że ostatni posiłek ma być podawany nie wcześniej niż o godz. 1800. Należy zapewnić dostęp do podstawowych produktów żywnościowych oraz napojów przez całą dobę. Bardzo ważną sprawą jest aby pamiętać, że możemy mieć pensjonariuszy, którzy będą wymagać karmienia.

Oprócz codziennych obowiązków dotyczących higieny, wyżywienia przepisy nakładają również na prowadzącego dom seniora obowiązek zapewnienia korzystania przez mieszkańców z biblioteki (nie musi być ona w samym domu) oraz codziennej prasy, a także możliwość zapoznania się z przepisami prawnymi dotyczącymi domów.
Ponadto prowadząc dom musimy pamiętać o organizacji świąt, uroczystości okazjonalnych oraz umożliwienie udziału w imprezach kulturalnych i turystycznych. Ponadto powinniśmy zapewnić możliwość kontaktu z kapłanem i udział w praktykach religijnych, zgodnie z wyznaniem mieszkańca domu. Regularny kontakt z dyrektorem domu w określonych dniach tygodnia i godzinach, podanych do wiadomości w dostępnym miejscu. I wreszcie zorganizowanie pogrzebu, zgodnie z wyznaniem zmarłego mieszkańca domu.

Otwierając dom opieki trzeba od początku myśleć o konieczności zapewnienia oferowanych usług do stanu zdrowia starszych osób. Warto więc pomyśleć o wybraniu określonej specyfiki mieszkańców, gdyż zapewnienie dobrej opieki będzie wymagało dużych nakładów finansowych. Tak więc możemy przystosować dom np. tylko dla osób obłożnie chorych, lub też np. dla cierpiących na demencję starczą, którym najbardziej potrzebne są wrażenia pobudzające umysł. Do takich domów można oddać osobę starszą na kilka dni (np. rodzina wyjeżdża na urlop) lub na dowolnie długi czas.

Zobacz: Wybór formy działalności

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK