| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Apteka > Wymogi formalne dotyczące założenia apteki

Wymogi formalne dotyczące założenia apteki

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie apteki ogólnodostępnej wiąże się z rejestracją oraz uzyskaniem odpowiedniego zezwolenia. Jakie są wymogi prawne związane z założeniem apteki?


Rozkład godzin pracy apteki


Zakładając aptekę ogólnodostępną należy pamiętać, że każda apteka musi mieć odpowiednio określony rozkład godzin pracy. Zgodnie z art. 94 ustawy prawo farmaceutyczne rozkład taki powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w święta oraz w inne dni wolne od pracy. Rozkład godzin ustalany jest w drodze uchwały rady powiatu po zasięgnięciu opinii wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) gminy z terenu powiatu i samorządu aptekarskiego.


Polecamy:
Pieniądze na założenie firmy


Zakaz reklamy aptek


Ważną kwestią jest zakaz reklamowania aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności. Reklamy nie stanowi natomiast informacja o godzinach pracy. Ustawodawca przewiduje natomiast możliwość reklamowania aptek bądź punktów aptecznych z wyjątkiem udzielanych informacji do publicznej wiadomości odnośnie leków lub wyrobów medycznych umieszczonych na wykazach leków refundowanych lub o identycznej nazwie jak leki i wyroby umieszczone na takich wykazach. Oznacza to, że aby reklama mogła zostać uznana za niedozwoloną musi spełnić trzy przesłanki łącznie, czyli:


1. działalność posiada cechy reklamy,

2. skierowana jest do wiadomości publicznej,

3. odnosi się bezpośrednio do produktów leczniczych lub wyrobów medycznych.


Zadaj pytanie na Forum: Moja Firma - Zakładanie firmy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK