| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Agencja nieruchomości > Jak założyć agencję nieruchomości - pomysł

Jak założyć agencję nieruchomości - pomysł

Zarządzanie nieruchomościami to bardzo interesująca, lukratywna, a przy tym perspektywiczna działalność gospodarcza. Co zrobić, by osiągnąć sukces w tej branży?

A może specjalizacja?

Obok biur nieruchomości zajmujących się obrotem nieruchomościami każdego rodzaju, funkcjonują również firmy wyspecjalizowane w konkretnym obszarze. Przykładem mogą być międzynarodowe korporacje  zajmujące się komercjalizacją centrów handlowych, biurowców, jak też magazynów. Na zachodzie Europy spotkać można agencje, których główną domeną jest obrót nieruchomościami luksusowymi, niepowtarzalnymi itd. Być może w Polsce rynek w przyszłości również będzie podobnie. Aktualnie specjalizacja agencji nieruchomości jest w dużym stopniu determinowana ich lokalizacją. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że agencja mająca siedzibę w mazurskim kurorcie będzie miała w swojej ofercie dużo działek rekreacyjnych, siedlisk, domów letnich i pensjonatów. Z kolei zaś lokując biuro nieruchomości w pobliżu dużego osiedla mieszkaniowego lub przy ruchliwej śródmiejskiej ulicy możemy liczyć na klientów zainteresowanych nabyciem lub sprzedażą lokali mieszkalnych.

Lokalizacja

Decyzja dotycząca lokalizacji jest kluczowa dla każdego biznesu. W przypadku biura pośrednictwa jest to element o tyle istotny, że determinuje rodzaj nieruchomości, które znajdą się w ofercie. Agencje nieruchomości coraz częściej zakładają swoje biura na parterach kamienic, obok sklepów, banków i zakładów usługowych. To przemyślane działanie, ponieważ witryny lokali zlokalizowanych na parterze dają duże możliwości eksponowania nieruchomości.

Powinieneś jednak pamiętać, że zanim dokonasz pierwszych transakcji, musisz najpierw zbudować bazę nieruchomości, które następnie będziesz oferować. Często zdarza się, że nowo otwarte biuro nieruchomości realizuje pierwsze transakcje (np. najmy) już w pierwszych tygodniach swojej działalności.

Doświadczeni pośrednicy radzą jednak, aby być przygotowanym na to, że pierwsze transakcje będą miały miejsce dopiero po 6-7 miesiącach działalności. W związku z tym należy rozważyć, czy warto już od pierwszych miesięcy ponosić wysokie koszty najmu lokalu z witryną w parterze kamienicy. Zwłaszcza, że i tak początkujący pośrednicy, którzy jeszcze nie zdobyli renomy – pozyskują pierwszych klientów telefonicznie. Brak witryny agencja nieruchomości może sobie zrekompensować wywieszając gabloty przy często uczęszczanych ulicach.

Czy trzeba mieć licencję?

Pozornie barierą wejścia na rynek pośrednictwa jest konieczność uzyskania licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami. Niewątpliwie posiadanie licencji jest bardzo użyteczne. Jeżeli jednak jej zdobycie jest poza Twoim zasięgiem, wystarczy że zatrudnisz pośrednika, który będzie ponosił odpowiedzialność zawodową. Niektóre agencje płacą pośrednikom za możliwość korzystania z licencji, nie angażując ich jednak w bieżącą działalność. Nie jest to najlepsza praktyka, ponieważ poza spełnieniem wymogów ustawowych ważna jest również umiejętność dopięcia transakcji od strony formalno – prawnej oraz zapewnienie stronom realnego, nie zaś iluzorycznego bezpieczeństwa. W każdym razie nie trzeba mieć licencji aby prowadzić agencje nieruchomości, jeżeli zatrudnia się licencjonowanego pośrednika.

Inne korzyści

Niewątpliwą zaletą prowadzenia agencji  jest możliwość gruntownego poznania rynku nieruchomości. Wielu pośredników, którzy odnieśli sukces finansowy, zawdzięcza swe fortuny nie tylko  prowizjom, ale i umiejętności wykorzystania okazji, na które trafili w toku działalności. Ponadto pośrednicy mogą odpłatnie świadczyć usługi doradcze. W agencjach działają także specjaliści od finansowania nieruchomości, czy też pośrednicy kredytowi wyspecjalizowani w kredytach hipotecznych.

Polecamy: Jak założyć własną firmę - biznesplan.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Knopp

Kancelaria adwokacka specjalizująca się w sprawach z zakresu prawa karnego, prawa rodzinnego oraz w ochronie danych osobowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK