| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wszczęcie egzekucji > Elektroniczne postępowanie komornicze

Elektroniczne postępowanie komornicze

E-licytacje i elektroniczne zajęcie rachunku bankowego to nowe narzędzia, które mogą wykorzystywać komornicy do ściągania długów. Zmiany mają ułatwić egzekucję wierzytelności.

Nadto komornik będzie miał obowiązek złożenia w formie elektronicznej również wniosku o ujawnienie przyłączenia się wierzycieli do uprzednio wszczętej egzekucji. Chwilą wpływu wniosku do właściwego sądu będzie skuteczne złożenie elektronicznego formularza urzędowego w systemie informatycznym.

W dobrą stronę…

Dotychczasowe metody komornicze bywały w praktyce mało skuteczne. Dłużnicy nie obawiali się niskich grzywien i ukrywali majątek przed komornikiem, a ci bez pieniędzy – i tak nie mieli z czego zapłacić. Tymczasem brak poczucia odpowiedzialności za zaciągnięte zobowiązania jest niestety coraz bardziej powszechny w naszym społeczeństwie. Stąd konieczność wprowadzenia zmian, ułatwiających egzekucję wierzytelności.

Pozostaje mieć nadzieję, że zmiany przyniosą zamierzony rezultat. Powinny one nie tylko znacznie przyspieszyć postępowanie, ale również uniemożliwić, a przynajmniej utrudnić dłużnikowi ucieczkę z majątkiem.

Magdalena Nawrocka-Stachoń

Adwokat, specjalista prawa cywilnego. Związana z Kancelarią Ślązak, Zapiór i Wspólnicy, gdzie jest odpowiedzialna za bieżącą obsługę klientów oraz postępowania procesowe.

Polecamy serwis: Windykacja

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Autor:

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Postępowanie komornicze w sieci/ Fot. Fotolia
Postępowanie komornicze w sieci/ Fot. Fotolia

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK