| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wszczęcie egzekucji > Kiedy może nastąpić wszczęcie egzekucji z urzędu?

Kiedy może nastąpić wszczęcie egzekucji z urzędu?

W postępowaniu egzekucyjnym zasadą jest, iż wszczęcie postępowania następuje na wniosek. Jednakże istnieją pewne wyjątki kiedy to wszczęcie egzekucji może nastąpić z urzędu.

Wszczęcie egzekucji z urzędu może mieć miejsce w sytuacji, kiedy to sąd albo też inny uprawniony organ, również może to być komornik zgłoszą organowi egzekucyjnemu prowadzenie egzekucji.

Z żądaniem takim tj, wszczęcia egzekucji z urzędu może wystąpić sąd pierwszej instancji, rozpoznający sprawę. Egzekucja z urzędu może być wszczęta np. w sprawach alimentacyjnych na mocy art. 1085 k. p. c. artykuł ten mówi, iż wszczęcie z urzędu może nastąpić w sprawach , w których sąd zasądził alimenty. Może to się stać na żądanie sądu pierwszej instancji, który rozpoznawał sprawę. Sąd kieruje wtedy takie żądanie do właściwego organu egzekucyjnego.

Zobacz: Jak wygląda wszczęcie postępowania egzekucyjnego?

Postępowanie nieprocesowe

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego z urzędu może mieć miejsce także w sytuacji kiedy mają zastosowanie art. 506, 522 i 570 Kodeksu postępowania cywilnego dotyczy to wszczęcia przez sąd postępowania nieprocesowego z urzędu. Postanowienie sądu wydane w sprawie która ustawowo może być wszczęta z urzędu podlega wykonaniu z urzędu.

Sprawy w jakich może nastąpić egzekucja z urzędu to sprawy rodzinne i opiekuńcze z wyłączeniem spraw o przysposobienie i zezwolenie na dokonanie przez rodziców czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka a także zezwolenie w tzw. ważniejszych sprawach, które dotyczą osoby lub majątku osoby pozostającej pod opieką .

Oprócz tego do kategorii spraw w których egzekucja może być wszczęta z urzędu należą sprawy dot. zabezpieczenia spadku i spisu inwentarza. Zabezpieczenie spadku sąd dokonuje z urzędu o ile poweźmie informację o fakcie, iż spadkobierca nie jest znany lub jest nieobecny, albo też nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych i nie ma ustawowego przedstawiciela. Wykonanie postępowania o zabezpieczenie spadku i o spisie inwentarza sąd zleca komornikowi albo też innemu organowi.
Wszczęcie egzekucji z urzędu może mieć miejsce także w sytuacji kiedy sąd nakazuje złożenia testamentu a także kiedy wydaje postanowienie o wyjawieniu przedmiotów spadkowych.

Zobacz: Jakie są możliwe modyfikacje klasycznego tytułu wykonawczego?

Grzywny i kary

Wszczęcie egzekucji z urzędu następuje również w sytuacji egzekucji należności egzekucji sądowych tj. niezapłaconych grzywien, kar pieniężnych, opłat sądowych oraz kosztów postępowania.

Komornik także może wszcząć egzekucję z urzędu w sytuacji nałożenia na dłużnika grzywny orzeczonej przez siebie w trakcie toczącego się postępowania uprawnienie takie dane jest komornikowi na mocy rozporządzenia w sprawie czynności komorniczych. Komornik może wszcząć egzekucję z urzędu w zakresie wykonania postanowienia określającego opłatę egzekucyjną należną komornikowi.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego z urzędu może mieć miejsce także w sytuacji kiedy mają zastosowanie art. 506, 522 i 570 k. p. c. dotyczy to wszczęcia przez sąd postępowania nieprocesowego z urzędu.
Wszczęcie postępowania egzekucyjnego z urzędu może mieć miejsce także w sytuacji kiedy mają zastosowanie art. 506, 522 i 570 k. p. c. dotyczy to wszczęcia przez sąd postępowania nieprocesowego z urzędu.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Marta Jeleń

Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK