| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wszczęcie egzekucji > Wydanie dalszego i ponownego tytułu wykonawczego

Wydanie dalszego i ponownego tytułu wykonawczego

Wprowadzenie do obrotu prawnego kilku identycznych pod względem podmiotowym (ten sam dłużnik) i przedmiotowym (ta sama kwota) tytułów wykonawczych czy też kilku egzemplarzy danego tytułu wykonawczego grozi ponownym egzekwowaniem świadczenia, które uprzednio było już wyegzekwowane. Dlatego też istnieje zasada, iż dopuszczalne jest wydanie wierzycielowi tylko jednego tytułu wykonawczego.

Jednakże bezwzględne stosowanie tej zasady mogłoby niekiedy powodować pozbawienie wierzyciela możliwości prowadzenia egzekucji w przypadku utraty tegoż tytułu (np. utraty na skutek zagubienia czy przypadkowego zniszczenia).

Dlatego tez ustawodawca wprowadził wyjątki od wyżej wymienionej zasady wydania jednego tytułu wykonawczego. Wyjątki te w celu zapobieżenia nadużyciom zostały poddane ścisłej reglamentacji ustawowej. Przepisy kpc przewidują dwa wyjątki od powyższej zasady:

19,90 złFaktury 2014 - PDF
  • Wydanie wierzycielowi dalszych tytułów wykonawczych;
  • Wydanie wierzycielowi tytułu wykonawczego w miejsce utraconego.

Zobacz: Sprawdź jakie są koszty czynności w postępowaniu egzekucyjnym!

Wydanie wierzycielowi dalszych tytułów wykonawczych

Wydanie wierzycielowi dalszych tytułów wykonawczych (oprócz pierwszego) następuje w razie prowadzenia egzekucji na rzecz kilku osób, przeciwko kilku osobom i w przypadku prowadzenia egzekucji z kilku składników majątku dłużnika.
Potrzeba prowadzenia egzekucji na rzecz lub przeciwko kilku osobom zachodzi w przypadku, gdy po stronie wierzyciela lub dłużnika występuje kilka podmiotów, z których każdy:

  • w przypadku wierzycieli może samodzielnie wystąpić o realizację obowiązku (najczęściej zapłaty określonej sumy) określonego w tytule;
  • w przypadku dłużników każdy jest zobowiązany do wykonania tegoż obowiązku określonego w tytule.
  • Potrzeba prowadzenia egzekucji z kilku składników majątku dłużnika zachodzi wtedy, gdy do wszczęcia z nich egzekucji uprawnionych jest kilka organów egzekucyjnych.

Dłużnik jest właścicielem dwóch lokali mieszkalnych: w Szczecinie i w Warszawie. Wierzyciel złożył wniosek do komornika w Warszawie o wszczęcie egzekucji z nieruchomości – lokalu mieszkalnego dłużnika. Chcąc skierować egzekucję do lokalu mieszkalnego dłużnika znajdującego się w Szczecinie wierzyciel powinien wystąpić do sądu o wydanie kolejnego tytułu wykonawczego, w którym sąd powinien oznaczyć, że jest on wydany w celu skierowania egzekucji do lokalu dłużnika znajdującego się w Szczecinie.

Wydanie dalszych tytułów wykonawczych z zasady następuje na wniosek wierzyciela (z urzędu w przypadku, gdy nadanie klauzuli wykonalności następuje z urzędu) złożony do sądu, który wydał pierwszy tytuł.

Sąd w drodze postanowienia podejmuje decyzję, co do wydania dalszych tytułów. W dalszych tytułach wydanych wierzycielowi należy oznaczyć cel, dla którego zostały wydane oraz kolejna liczbę porządkową. Wzmianka o celu, dla którego wydano tytuł jest wiążąca dla wierzyciela i organu egzekucyjnego (np. w przypadku wydania kolejnego tytułu służącemu prowadzenia egzekucji z nieruchomości dłużnika nie jest możliwe prowadzenie na jego podstawie egzekucji z wynagrodzenia czy wierzytelności tego dłużnika).

Aktualizacja: 12.10.2011

Ekspert:

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie189,00 zł
avatar

2011-01-22 17:55 Zgłoś

Witam, Wystąpiłam o powtórne wydanie klauzuli wykonalności w sprawie o alimenty, ponieważ pierwsze uległo zniszczeniu. Czy po jej wydaniu obowiązuje okres uprawomocnienia, a jeśli tak - to czy trwa on 21 dni? Zaznaczam, że wyrok w ww. sprawie zapadł w 2005 roku. Z góry dziękuję za odpowiedź.

avatar

2010-02-23 22:47 Zgłoś

czy moge odsprzedac nakaz zaplaty osobie fizycznej czy tylko podmiotowi, jestem osoba prywatna a nie podmiotem gospodarczym , dluznik rowniez jest osoba fizyczna nie podmiotem gospodarczym

avatar

2010-02-22 17:22 Zgłoś

Mam problem . Wybito mi szybe w aucie i skradziono dokumenty wraz z wyrokiem-nakaz zaplaty z klauzula wykonalnosci. Nakaz zaplaty byl skladany dwa razy u Komornika bez skutecznie. W grudniu tego roku mija 10 lat. Co musze zrobic . Czy wystapic o wydanie nowego w zamian za utracony i co zrobic aby sie nie przedawnil . Czy aby sie nie przedawnil wladny jest do tego Sad czy Komornik, jakie sa procedury ?

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP31
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem Infor.pl »