| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wszczęcie egzekucji > Odpowiedzialność osób niewymienionych w pierwotnym tytule wykonawczym

Odpowiedzialność osób niewymienionych w pierwotnym tytule wykonawczym

W toku postępowania egzekucyjnego może dojść do takiej sytuacji, że do zaspokojenia wierzyciela będą zobowiązane także osoby niewymienione w pierwotnym tytule wykonawczym jako dłużnicy albo dłużnicy będą obowiązani spełnić świadczenie na rzecz osób, które nie były wymienione w pierwotnym tytule jako wierzyciele.

Z powyższą sytuacją najczęściej mamy do czynienia w następujących sytuacjach:

  • Odpowiedzialności majątkowej małżonka dłużnika za zaciągnięte przez tegoż dłużnika zobowiązania;
  • Egzekucji przeciwko osobom, na które przeszły obowiązki określone w tytule wykonawczym (art. 788 Kodeksu postępowania cywilnego).

W przypadku, gdy wierzyciel posiada tytuł wykonawczy tylko przeciwko samemu dłużnikowi pozostającemu w związku małżeńskim to egzekucję może kierować wyłącznie do jego majątku osobistego (art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Natomiast w przypadku, gdy wierzyciel chce rozszerzyć zakres egzekucji i skierować egzekucję do majątku wspólnego dłużnika i jego małżonka to powinien uzyskać klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi.

Zobacz: Jakie świadczenia może zająć komornik?

Przepisami, które regulują te zagadnienia są art. 41 § 1 krio i art. 787 kpc. Art. 41 § 1 krio daje wierzycielowi możliwość żądania zaspokojenia się z majątku wspólnego wówczas, gdy dłużnikiem jest tylko jeden z małżonków. Przepis ten wprowadza odpowiedzialność drugiego małżonka za cudzy dług i nakłada na niego obowiązek znoszenia egzekucji z majątku wspólnego.

Aby jednak mogło dojść do egzekucji konieczne jest nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi niebędącemu dłużnikiem w trybie art. 787 Kodeksu postępowania cywilnego. Sąd nada klauzulę przeciwko małżonkowi, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika (np. wierzyciel posiada dokument, z którego wynika, że małżonek wyraził zgodę na zaciągnięcie kredytu). Małżonek dłużnika może też ponosić odpowiedzialność majątkową z przedmiotów wchodzących w skład przedsiębiorstwa, które jest objęte małżeńską wspólnością ustawową (art. 787(1) kpc). Sąd nada klauzulę przeciwko małżonkowi, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Reasumując należy stwierdzić, że zakres przyszłej odpowiedzialności dłużnika pozostającego w małżeńskiej wspólności majątkowej zależy od wierzyciela i od małżonka dłużnika. Przy dokonaniu czynności prawnej (np. udzieleniu pożyczki, dostarczeniu towaru) wierzyciel powinien żądać zgody małżonka swojego kontrahenta, jeżeli w przyszłości chce mieć szersze możliwości prowadzenia egzekucji (tj. możliwość prowadzenia egzekucji z majątku wspólnego).

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby mogło dojść do egzekucji konieczne jest nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi niebędącemu dłużnikiem w trybie art. 787 Kodeksu postępowania cywilnego.
Aby mogło dojść do egzekucji konieczne jest nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi niebędącemu dłużnikiem w trybie art. 787 Kodeksu postępowania cywilnego.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

DIF Brokers

Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK