| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wszczęcie egzekucji > Wniosek o wszczęcie egzekucji

Wniosek o wszczęcie egzekucji

Postępowanie egzekucyjne wszczynane jest na skutek złożenia przez wierzyciela wniosku o wszczęcie egzekucji. Wniosek składany jest na piśmie lub ustnie do protokołu bezpośrednio u komornika.

Komornik jest bezwzględnie związany zakresem i sposobem egzekucji wskazanym we wniosku wierzyciela. Oznacza to, że nie może prowadzić egzekucji kwoty wyższej niż żąda to wierzyciel. Ponadto komornik nie może prowadzić egzekucji z majątku dłużnika innego niż ten, który wskaże wierzyciel.

Przykładowo komornik nie może prowadzić egzekucji z wynagrodzenia dłużnika (nawet, gdy z urzędu zna miejsce jego pracy), jeżeli nie wniósł o to wierzyciel. Należy pamiętać, też, że wierzyciel nie może żądać spełnienia świadczeń, które nie są określone w tytule wykonawczym lub tych, których termin spełnienia jeszcze nie minął.

Sąd Rejonowy w Warszawie zasądził od dłużnika Jana K. na rzecz wierzycielki Ewy J. kwotę 2000zl. Wyrok uprawomocnił się 21.09.1998r. W dniu 17.09.2008r. Ewa J. złożyła wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji przeciwko Janowi K. We wniosku wierzyciela Ewa J. nie wskazała dokładnego miejsca zamieszkania dłużnika Jana K. (podała jedynie, iż zamieszkuje w Warszawie) i wniosła o egzekucję z całego, ustalonego przez komornika majątku. Ponadto wierzycielka nie podpisała wniosku o wszczęcie egzekucji i dołączyła do niego kserokopię wyroku. Komornik w dniu 21.09.2008r. pod rygorem zwrotu wniosku wezwał wierzycielkę do uzupełnienia braków formalnych wniosku poprzez wskazanie dokładnego adresu dłużnika, wskazaniu sposobu egzekucji, podpisania wniosku i złożenia wyroku w oryginale. W dniu 24.09.2008r. wierzycielka uzupełniła braki formalne. W związku z tym wniosek o wszczęcie egzekucji wywołuje skutki prawne od chwili jego złożenia (tj. od 17.09.2008r.) a nie od chwili jego uzupełnienie (tj. od 24.09.2008r.) Oznacza to, że roszczenie wierzycielki nie uległo przedawnieniu.

Zobacz: Pojęcie tytułu wykonawczego

Wierzycielka Ewa J. we wniosku o wszczęciu egzekucji wskazała, że dłużnik Jan K. zamieszkuje w Warszawie, przy ul. Prostej 1 (tj. w miejscu stałego zameldowania). Komornik w toku postępowania nie mógł doręczyć dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji gdyż ustalił, że dłużnik faktycznie przebywa za granicą. Komornik zwrócił się do wierzycielki o wskazanie miejsca zamieszkania dłużnika. W związku z tym, iż, wierzycielka nie zna aktualnego adresu zamieszkania dłużnika wystąpiła do sądu o ustanowienie kuratora dla niego. Sąd wyznaczył kuratora w osobie sekretarza sądowego – o czym wierzycielka poinformowała komornika.

1. Z wniesieniem wniosku egzekucyjnego nie są związane żadne opłaty.
2. We wniosku o wszczęcie egzekucji należności alimentacyjnych wierzyciel nie ma obowiązku wskazywać sposobu egzekucji (za wyjątkiem egzekucji z nieruchomości)
3. Wniosków kierowanych do komornika nie można łączyć z tymi kierowanymi do sądu.

Czytaj także

Ekspert:

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

We wniosku należy podać dokładny adres zamieszkania dłużnika na terenie Polski. Jeżeli adres dłużnika na terenie kraju nie jest znany wierzycielowi może on wystąpić do sądu o ustanowienie dla dłużnika kuratora.
We wniosku należy podać dokładny adres zamieszkania dłużnika na terenie Polski. Jeżeli adres dłużnika na terenie kraju nie jest znany wierzycielowi może on wystąpić do sądu o ustanowienie dla dłużnika kuratora.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK