| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wszczęcie egzekucji > Wniosek o wszczęcie egzekucji

Wniosek o wszczęcie egzekucji

Postępowanie egzekucyjne wszczynane jest na skutek złożenia przez wierzyciela wniosku o wszczęcie egzekucji. Wniosek składany jest na piśmie lub ustnie do protokołu bezpośrednio u komornika.

Komornik jest bezwzględnie związany zakresem i sposobem egzekucji wskazanym we wniosku wierzyciela. Oznacza to, że nie może prowadzić egzekucji kwoty wyższej niż żąda to wierzyciel. Ponadto komornik nie może prowadzić egzekucji z majątku dłużnika innego niż ten, który wskaże wierzyciel.

Przykładowo komornik nie może prowadzić egzekucji z wynagrodzenia dłużnika (nawet, gdy z urzędu zna miejsce jego pracy), jeżeli nie wniósł o to wierzyciel. Należy pamiętać, też, że wierzyciel nie może żądać spełnienia świadczeń, które nie są określone w tytule wykonawczym lub tych, których termin spełnienia jeszcze nie minął.

Sąd Rejonowy w Warszawie zasądził od dłużnika Jana K. na rzecz wierzycielki Ewy J. kwotę 2000zl. Wyrok uprawomocnił się 21.09.1998r. W dniu 17.09.2008r. Ewa J. złożyła wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji przeciwko Janowi K. We wniosku wierzyciela Ewa J. nie wskazała dokładnego miejsca zamieszkania dłużnika Jana K. (podała jedynie, iż zamieszkuje w Warszawie) i wniosła o egzekucję z całego, ustalonego przez komornika majątku. Ponadto wierzycielka nie podpisała wniosku o wszczęcie egzekucji i dołączyła do niego kserokopię wyroku. Komornik w dniu 21.09.2008r. pod rygorem zwrotu wniosku wezwał wierzycielkę do uzupełnienia braków formalnych wniosku poprzez wskazanie dokładnego adresu dłużnika, wskazaniu sposobu egzekucji, podpisania wniosku i złożenia wyroku w oryginale. W dniu 24.09.2008r. wierzycielka uzupełniła braki formalne. W związku z tym wniosek o wszczęcie egzekucji wywołuje skutki prawne od chwili jego złożenia (tj. od 17.09.2008r.) a nie od chwili jego uzupełnienie (tj. od 24.09.2008r.) Oznacza to, że roszczenie wierzycielki nie uległo przedawnieniu.

Zobacz: Pojęcie tytułu wykonawczego

Wierzycielka Ewa J. we wniosku o wszczęciu egzekucji wskazała, że dłużnik Jan K. zamieszkuje w Warszawie, przy ul. Prostej 1 (tj. w miejscu stałego zameldowania). Komornik w toku postępowania nie mógł doręczyć dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji gdyż ustalił, że dłużnik faktycznie przebywa za granicą. Komornik zwrócił się do wierzycielki o wskazanie miejsca zamieszkania dłużnika. W związku z tym, iż, wierzycielka nie zna aktualnego adresu zamieszkania dłużnika wystąpiła do sądu o ustanowienie kuratora dla niego. Sąd wyznaczył kuratora w osobie sekretarza sądowego – o czym wierzycielka poinformowała komornika.

1. Z wniesieniem wniosku egzekucyjnego nie są związane żadne opłaty.
2. We wniosku o wszczęcie egzekucji należności alimentacyjnych wierzyciel nie ma obowiązku wskazywać sposobu egzekucji (za wyjątkiem egzekucji z nieruchomości)
3. Wniosków kierowanych do komornika nie można łączyć z tymi kierowanymi do sądu.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

We wniosku należy podać dokładny adres zamieszkania dłużnika na terenie Polski. Jeżeli adres dłużnika na terenie kraju nie jest znany wierzycielowi może on wystąpić do sądu o ustanowienie dla dłużnika kuratora.
We wniosku należy podać dokładny adres zamieszkania dłużnika na terenie Polski. Jeżeli adres dłużnika na terenie kraju nie jest znany wierzycielowi może on wystąpić do sądu o ustanowienie dla dłużnika kuratora.

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK